Sağlık-Sen’in Sağlıkta Şiddet Raporu: Eylül ayında 16 saldırıda 24 sağlık çalışanı şiddete uğradı 

Sağlık-Sen tarafından açıklanan ‘Sağlıkta Şiddet Raporu’nda eylül ayında sağlık çalışanlarına yönelik 16 saldırının meydana geldiği, 24 sağlık çalışanının şiddete uğradığı ki 1 güvenlik görevlisinin hayatını kaybettiği belirtildi.

Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş yaptığı yazılı açıklamada, “Eylül Ayı Sağlıkta Şiddet Raporu”nu paylaştı. Türkiye’nin kronikleşen sorunlarından biri haline gelen sağlıkta şiddetin sağlık çalışanlarını tehdit etmeyi sürdürdüğünü vurgulayan Durmuş, “Oran itibarıyla düşük kalan ancak sonuçları itibarıyla tahribatı yüksek olan sağlıkta şiddet, artık son bulmalıdır. Şiddet nedeniyle güven duygusunu zaman zaman kaybetmeye başlayan sağlık çalışanları, hayatlarından endişe duyarak, şifa dağıtmaya çalışmaktadır.” ifadelerini kullandı.

Hasta yakınlarının saldırgan tutumunun sağlık çalışanları arasında korkuya neden olduğunu aktaran Durmuş, “Yoğun iş yükü ve istihdam yetersizliği altında ezilen sağlık çalışanlarına yönelik empati kurulmalı, şiddet sonrası yaşanan kaotik ortamın sağlık hizmetini sekteye uğrattığı ve telafisi imkansız sonuçlar doğurabileceği unutulmamalıdır. Her kurum ve toplumun her bir ferdi, bu vahim tablodan kendine pay çıkarmalıdır. Sağlıkta şiddetle mücadeleye ortak sahip çıkılmalıdır.” çağrısında bulundu.

16 saldırıda 12’sine hasta ve hasta yakınları neden oldu

Rapora göre eylül ayında sağlıkçılara yönelik saldırılarda, 25 saldırganın neden olduğu 16 saldırıda 24 sağlık çalışanı şiddete uğradı. Saldırılarda 1 güvenlik görevlisi ise hayatını kaybetti. 16 saldırıda 12’sine hasta ve hasta yakınları neden olurken, 2’sine kendini bilmez kişiler, 2’sine ise idareciler sebebiyet verdi.

Eylül ayında yaşanan şiddet vakalarının 10’u hem sözlü hem fiili, 5’i sözlü, 1 ise mobbing olarak yaşandı. Şiddet olaylarının 11’i hastanelerde, 1’i sahada, 1’i aile sağlık merkezinde yaşanırken, 1 olay sosyal medya, 2 olay ise SABİM üzerinden gerçekleşti.”

5 SALDIRGAN TUTUKLANDI

16 şiddet olayında mağdur olan sağlık çalışanlarının 11’i doktor, 7’si güvenlik görevlisi, 2’si hemşire, 2’si acil tıp teknisyeni

25 saldırganın 14’ü hakkında herhangi bir işlem yapılmadı, gözaltına alınan 4 saldırgan serbest bırakıldı, 1 saldırgan hakkında soruşturma başlatıldı, 5 saldırgan tutuklandı, bir saldırgan da çalıştığı kurumda görevinden uzaklaştırıldı.

Tekirdağ Şehir Hastanesinde görevli bir doktora hakaret eden kişi 10 bin 600 lira adli para cezasına çarptırıldı, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde tedavisi sırasında eşinin canını acıttığı gerekçesiyle doktora saldıran sanık da 9 ay 10 gün hapis cezası aldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here