‘541 haftadır adalet ve yüzleşmenin peşindeyiz’

0
DİYARBAKIR/BATMAN – Kayıp yakınlarının eylemine katılan DBB Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı, 541 haftadır gerçeğin, adaletin ve yüzleşmenin peşinde olduklarını söyledi.
İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi ve kayıp yakınları, her hafta düzenledikleri eylemlerinin 541’incisini dernek binasında gerçekleştirdi. Eyleme, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı ve insan hakları savunucuları katıldı. “Kayıplar bulunsun, failler yargılansın” yazılı pankartın açıldığı oturma eyleminde, kaybedilenlerin fotoğrafları taşındı.
‘CEZASIZLIK POLİTİKASI YENİ HAK İHLALLERİNİ ÇIKARTIYOR’
Eylemde konuşan Dernek Şube Sekreteri Yüksel Aslan Acer, valiliğin açık alan yasağına tepki göstererek, “Valilik yasak ile gerçeğin ortaya çıkmasını engelleyemez. Duvarların arkasında gerçeği saklayamazlar” dedi. Cezasızlığın bir devlet devlet politikası haline geldiğine işaret eden Acer, Halfeti olayı, Silopi’de 2 çocuğun öldürülmesi ve Siverek’te yaşananları hatırlatarak, “Cezasızlık politikası yeni hak ihlallerini ortaya çıkarıyor” şeklinde konuştu.
‘YÜZLEŞME OLMADAN ANNELERİN YÜREĞİ SOĞUMAZ’
DBB Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı ise 541 haftadır gerçeğin ortaya çıkması için direndiklerini belirterek, bu durumdan rahatsız olanların 41 haftadır dışarıda açıklama haklarını engellediğini söyledi. “Adaletin ve yüzleşmenin peşindeyiz” diyen Mızraklı, “Yüzleşme ve gerçeğin açığa çıkmaması sonucu yenileri ortaya çıkıyor. Bu süre boyunca annelerin yüreği hiç bir zaman soğumaz. Eğer anneler, babalar dokunabilecekleri bir mezar bulamazlarsa acıları hep taze olur. Tahir Elçi cinayetti kameralar önünde gerçekleşti. Buna rağmen suçlular bulunmuyor” dedi.
ZEYNEL KÜRSEN’İN AKIBETİ SORULDU
Mızraklı’nın konuşmasından sonra İHD Kayıp Komisyonu Üyesi Hasan Yalçın, 24 Mart 1994 yılında kaybedilen Zeynel Kürsen’in hikayesini okudu. Kürsen’in, Batman Devlet Hastanesi çıkışında silahlı iki kişi tarafından zorla bir araca bindirilerek kaçırıldığını ifade eden Yalçın, daha sonrada Hizbullah üyeleri tarafından kaçırıldığı öğrenilen Kürsep’in tanıkların anlatımlarına göre birçok sığınak tutulduğunu söyledi. Yalçın, ailenin tüm girişimlerinin sonuç verdiğini ve Kürsep’ten bugüne kadar haber alınamadığını kaydetti.
Açıklamaların ardından 5 dakikalık oturma eylemi yapıldı.
BATMAN
Batman’da ise kayıp yakınları, İHD binasında 447’inci kez bir araya geldi. Kayıp yakınlarının yanı sıra açıklamaya Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) avukatları, insan hakları savunucuları katılarak “Kayıplar bulunsun failler yargılansın” pankartı açtı. Kayıpların fotoğraflarının taşındığı açıklamada açıklamayı ise İHD Batman Şubesi yöneticilerinden Gülbahar Kaya gerçekleştirdi.
Kaya, Gülistan Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde düzenledikleri eylemlerinin 42 haftadır hukuksuz şekilde yasaklı olduğunu ve yasağın bir an önce kaldırılması gerektiğini söyledi. Tüm kayıpların akıbeti açıklanıncaya kadar mücadeleye devam edeceklerini söyleyen Kaya, Şırnak’ta 25 Ocak 2001’de Halkın Demokrasi Partisi (HADEP) Silopi İlçe Başkanı Serdar Tanış ile yönetici Ebubekir Deniz’in gözlatında kaybedilme öyküsünü anlattı.
Ardından yapılan 5 dakikalık oturma eylemi ile açıklama sona erdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here