ABD, Tayvan’na 1,1 milyar dolarlık silah satışını onayladı.

Çin Savunma Bakanlığı : ABD-Tayvan askeri ilişkilerini derhal durdurun.

Çin Milli Savunma Bakanlığı Sözcüsü Tan Kefei’nin ABD’nin Tayvan’a Silah Satışına İlişkin Açıklamaları

Soru: Raporlara göre ABD Savunma Bakanlığı, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Tayvan’a füzeler ve gözetleme radarı projeleri de dahil olmak üzere yaklaşık 1,1 milyar ABD doları değerinde silah satışını onayladığı haberini yayınladı. Lütfen bununla ilgili bir yorum yapar mısınız?

Cevap: ABD’nin Çin’in Tayvan bölgesine silah satışları, Tek Çin ilkesini ve üç Çin-ABD ortak bildirisini, özellikle de “17 Ağustos” Bildirisi’ni ciddi şekilde ihlal etmekte, Çin’in içişlerine büyük ölçüde müdahale etmekte, Çin’in egemenlik ve güvenlik çıkarlarına zarar vermekte ve Tayvan Boğazı’ndaki gerilimlere Çin’in katı bir şekilde karşı çıktığını ifade ediyor.

Son zamanlarda ABD tarafı, “Tayvan’ın bağımsızlığını” desteklememe taahhüdünü defalarca ihlal etti, DPP yetkilileriyle askeri anlaşmasını hızlandırdı ve sıkıntılara neden oldu. ve bütünlüğü yok, “Tayvan bağımsızlığı” ayrılıkçı güçlerine ciddi bir yanlış sinyal gönderiyor. . ABD tarafının Tayvan’a yukarıda belirtilen silah satış planını derhal geri çekmesini ve ABD ile Tayvan arasındaki askeri ilişkileri derhal durdurmasını talep ediyoruz.

Tayvan, Çin’in Tayvan’ıdır.Tayvan sorunu hiçbir dış müdahaleye izin vermez.Hiç kimse veya hiçbir güç, anavatanın tamamen yeniden birleşmesi yönündeki tarihsel eğilimi durduramaz. Başarısız olmaya mahkumdur. Kamuoyu ihlal edilemez.Ateşle oynamak kendinizi ateşe verir. Çin Halk Kurtuluş Ordusu, eğitime ve savaşa hazırlanmaya devam etti ve “Tayvan’ın bağımsızlığı” için her türlü dış müdahaleyi ve ayrılıkçı planları kararlılıkla engelledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here