ABD ve Rusya’da olağandışı hareketlilik

0

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, acil koduyla Beyaz Saray’a çağrıldı. Rusya Devlet Başkanı Putin de, tüm randevularını iptal ederek Savunma Bakanı Şoygu’yu acil toplantıya çağırdı.

ABD, Rusya ve Avrupa’da kritik saatler yaşanıyor.

Mike Pence henüz bilinmeyen bir nedenle New Hampshire’a yapacağı ziyareti iptal ederek Washington’a döndü.

Pence’in Beyaz Saray’a dönüşü ilk olarak “acil durum” olarak tanımlansa da, daha sonra yetkililer durumun “acil” olmadığı yönünde açıklamalar yaptı.

Pence’in sözcüsü Alyssa Farah tarafından yapılan açıklamada, “Başkan Yardımcısı’nın Washington’da kalmasını gerektiren bir şeyler oldu. Alarm vermek için bir neden yok. New Hampshire’a yapacağı ziyareti yeniden planlamak için sabırsızlanıyor” ifadelerini kullandı.

Üst düzey bir Beyaz Saray yetkilisi ise durumun Başkan Donald Trump veya Pence’in sağlık durumuyla ilgili olmadığını ve bir ulusal güvenlik konusu da olmadığını belirtti.

New Hampshire’da Pence’i bekleyen kalabalığa yapılan duyuruda ise Başkan Yardımcısı’nın uçağının bir “acil durum çağrısı” nedeniyle geri dönüş yaptığı belirtilmişti.

Rus basınından RBC, denizaltının nükleer motorlu olduğu iddiasını ortaya atmıştı ancak konuyla ilgili resmi bir açıklama yapılmadı.

Sosyal medyada yayılan nükleer sızıntı iddialarının ardından, Norveç Radyasyon ve Nükleer Güvenlik Kurumu’ndan bir açıklama yapıldı.

Açıklamada, Rus denizaltı kazasının yaşandığı bölgede yüksek seviyede radyasyon gözlenmediği, Rus meslektaşlarının olayın bir gaz patlaması olduğu yönünde bilgi verdikleri ifade edildi.

Vladimir Putin ise gün içerisindeki bütün programlarını iptal ederek Savunma Bakanı Şoygu ile bir görüşme planlamıştı.

Rus basını görüşmenin 14 denizcinin öldüğü denizaltı yangını ile ilgili olduğunu belirtirken, görüşmenin içeriğine ilişkin Kremlin’den resmi bir açıklama yapılmadı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here