Açık görüşte tutuklulara işkence

Erzurum E Tipi Kapalı Cezaevi’nde, gardiyanlar açık görüş esnasında tutukluları darp etti.

Gardiyanlar, daha sonra tutukluları koğuşlara götürerek, burada da işkenceye devam ettiği belirtildi. Tutuklu Selçuk Oran’ın ziyaretine giden kardeşi Nazlı Oran tüm yaşananlara tanıklık etti.

Oran, görüş esnasında gardiyanların aileleri taciz ettiğini ve bu duruma kendileri gibi tepki gösteren Mehmet adlı tutuklunun ailesinin yanında darp edildiğini söyledi. Olayları aileler protesto etti.

Gardiyanların tutukluyu darp etmesinden sonra zorla koğuşa götürülmek istendiği ve bu sırada şiddetin sürdüğünü belirten Oran, görüş için gelen ailelerin saldırıyı masalara vurarak protesto ettiğini aktardı.

Tutuklulara sürgün tehdidi

Olaydan sonra kendilerini arayan kardeşinin tutukluların işkenceye uğradığını söylediğini belirten Oran, “Kardeşim, ‘siz gittikten sonra bizi perişan ettiler’ dedi. Onlara işkence yapmışlar. Ayrı ayrı koğuşlara vermişler. Gardiyanlar, ikide bir onların yanına giderek, ‘sizi sürgün edeceğiz, diyerek, tehdit ediyorlarmış” şeklinde konuştu. Oran, kardeşiyle birlikte 27 tutuklunun bulunduğu koğuşun yüzü aşkın gardiyan tarafından basıldığını ve tutukluların saldırıya uğradığı bilgisini paylaştı.

Haber: Cengiz Demirtaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here