Adnan Kahveci Parkı’nı betonlaştıran ihale yargıya taşındı

0

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, imar planı değişikliği yapmadan Adnan Kahveci Parkı’nı yapılaşmaya açan ihaleye karşı dava açtı.

Yenimahalle’deki Adnan Kahveci Parkı’nın betonlaştırılmaması için mücadele eden Mimarlar Odası Ankara Şubesi, ihale ile parkı ticari yapılaşmaya açan Yenimahalle Belediyesi’ne karşı Ankara Nöbetçi İdare Mahkemesi’ne dava açtı.

Konuya ilişkin açıklama yapan şube başkanı Tezcan Karakuş Candan, Yenimahalle Belediyesi’ne başvurarak Ankara 10. İdare Mahkemesinde dava açıldığını, telafisi mümkün olmayan zararların doğmaması için alanda yapılan hafriyat çalışmaları ile birlikte tüm çalışmaların durdurulmasını talep ettiklerini de aktardı.

Karakuş-Candan “Ankara ne yazık ki Covid-19 vakasında üst sıralarda yer alırken, bugünlerde en çok ihtiyaç duyduğumuz ve nefes aldığımız kamusal yeşil alanlarımız bir bir yok ediliyor. Adnan Kahveci Parkı ticari yapılaşmalarla ısrarla betonlaştırılmak istenmektedir. Semt sakinlerinin talepleri görmezden geliniyor” diye konuştu.

“Kamu yararına aykırı işlem tesisi”

Karakuş-Candan, belediyenin park için planlarını şöyle anlattı:

“Adnan Kahveci Parkı, Yenimahalle Uygulama İmar Planında park alanı olup, kamusal alan kullanımı ve açık-yeşil alan sistemi içerisinde yer alan 33 bin 850 metrekare alan büyüklüğü ile önemli bir semt parkı karakteri taşıyan Adnan Kahveci Parkı için düzenlenen ihalenin imar planına aykırılık taşıyan ticari fonksiyonlar ve yapılaşma getirmekte ve kamusal kullanım yerine özelleştirmeye açılmasına yönelik olduğu görülmektedir.

“Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğinin 19. maddesine aykırı olarak Kent Koop. Mahallesi sınırları 15171 ada kuzeyinde mülkiyeti belediyeye ait 64390 ada 1 parsel civarında bulunan 33 bin 850 metrekarelik Adnan Kahveci Parkının Avan proje kapsamında yer alacak yapıların (500 m2lik düğün salonu, 320 metrekarelik Market, 80 m2lik İdari Bina, 90 metrekarelik Ticari alan (kafeterya) ve 17 metrekarelik Ticari alan (Gözleme Evi) ve park alanının bir bütün halinde çevre düzenlemesi dahil olmak üzere yap işlet devret modeli ile yaptırılması amacıyla 2886 sayılı yasanın 45. maddesi gereğince açık teklif usulü artırma ile kiraya verilmesi ihalesi yapılmıştır.

“İmar planı değişikliği olmadan park alanının yapılaşmaya açıldığı açıktır, şehircilik ilke ve planlama esaslarına, planların kademeli birlikteliğine ve kamu yararına aykırı işlem tesis edilmiştir.”

Ne olmuştu?

Adnan Kahveci Parkı, 24 yıl önce Yenimahalle eski belediye başkanı Abdurrahman Oğultürk tarafından hizmete açılmıştı. 24 yıl içinde plan değişiklikleriyle birlikte iki kez tadilat gören park, son olarak, Ankara Büyükşehir Belediye Meclisinin 14 Şubat 2013’te verdiği onay ve kararıyla yeniden park olarak kesinleşti.

Yenimahalle Belediyesi yönetimi, 5216 sayılı d bendine göre “park” alanlarının düzenlenmesinin ait olduğu ilçe belediyesi, imar planı değişikliği olmadan park alanını Temmuz 2020’de yapılaşmaya açtı.

Park arazisi nasıl, ne şekilde ve hangi yöntemle yenileneceği belirtilmeden plan değişikliği yapılmadan mevcut plan ve kullanımdaki haliyle, park alanı olarak, ihale edildi.

Ardından parkta inşaat çalışması başlaması üzerine yurttaşlar, Yenimahalle Belediyesi’ne Bilgi Edinme Hakkı Kanunu çerçevesinde müracaat etti.

Yurttaşlara “Adnan Kahveci parkının kullanımı 19 bin metrekarelik bir alana tekabül ederken hazırlanan proje kapsamında 33 bin metrekareye çıkarılarak halka açık olarak daha iyi ve kaliteli hizmet vermek üzere ihalesi yapılmıştır” şeklinde broşür basılarak yanıt verildi.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, halkın kendi iradesi ile kullandığı park alanının, özelleştirilerek işletmecilere devredilecek ve halkın park alanını artık ücretle kullanabilir hale getirilecek olması ve şehircilik ilkelerine aykırı olması nedeniyle plana ilk günden beri karşı çıkıyordu.

Bu nedenle daha önce de Yenimahalle Belediyesi yetkilileri hakkında “görevlerini kötüye kullanmak ve ihmalden” Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunmuştu.

Bianet..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here