Afrika’da 13 milyon kişi açlıkla karşı karşıya

0

İklim değişikliği ve kuraklıkla boğuşan ‘Afrika Boynuzu’ ülkelerinde açlık baş gösteriyor.

Dünya Gıda Programı (WFP)’den yapılan açıklamada, Etiyopya, Kenya ve Somali’de 13 milyon kişinin yılın ilk çeyreğinde kuraklığın etkisiyle açlıkla karşı karşıya kalacağı kaydedildi.

Açıklamada, peş peşe üç yağış döneminin de beklenenin altında olmasından ötürü tarım ürünlerinin zarar gördüğü, besi hayvanlarının telef olmaya başladığı, susuzluk ve gıda sorunu nedeniyle ailelerin evlerini terk ettiği vurgulandı.

WFP Doğu Afrika Bölge Direktörü Michael Dunford, krizin önlenebilmesi için acil insani yardıma ihtiyaç duyulduğuna işaret etti. WFP’nin gelecek altı ayda 4,5 milyon kişiye yardım edebilmek için gerekli olduğunu açıkladığı rakam ise yaklaşık 327 milyon dolar. Bölgede 2011’deki kuraklık ve gıda krizi sırasında Somali’de yaklaşık 250 bin kişi hayatını kaybetmişti.

BM, silahlı çatışmaların da artışa geçtiği bölgede uzun süreli kuraklık konusunda defalarca alarm verdi. Bu ayın başlarında, UNICEF, Etiyopya’da altı milyondan fazla insanın Mart ortasına kadar acil insani yardıma ihtiyaç duyduğunu belirtmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here