Akarsel’in cenazesi Hewlêr’e doğru yola çıkarıldı

Kürdistan’ın Süleymaniye kentinde katledilen Jineolojî Araştırma Merkezi üyesi Nagihan Akarsel’in cenazesi, Konya’ya getirilmek üzere Hewlêr’e doğru yola çıkarıldı.

Federe Kürdistan Bölgesi’nin Süleymani’ye kentinde 4 Ekim’de düzenlenen silahlı saldırı sonucu katledilen Jineolojî Araştırma Merkezi üyesi ve Jineolojî editörü Nagihan Akarsel’in cenazesi Hewlêr’e götürüldü.

Akarsel için Süleymaniye’deki Ecê Xanim Salonu’nda başta kadınlar olmak üzere çok sayıda kişi toplandı. Burada yapılan cenaze töreninde konuşan Jineolojî Akademisi üyesi Necibe Qeredaxî, “Bugün Nagihan’a sıkılan kurşun yarın size ve ailenize sıkılabilir. Kürdistan Bölgesi’nde kimse kendini kandırmasın. ‘Ben siyasetçi değilim’ demesin” diyerek, herkesin bu koşullar altında tehlikede olacağına işaret etti. “Jin jiyan azadî” ve “Zilan namire” sloganlarının atıldığı cenaze töreninde Kürdistan Ulusal Kongresi Kadın Komitesi’nin mesajı da okundu. Mesajda, “Irak Hükümeti, Kürdistan Bölgesi Yönetimi ve ilgili tarafların bu dosyaya ilişkin Türkiye’ye taviz vermemesini talep ediyoruz” açıklaması yapıldı.

Hak ve özgürlük mücadelesi büyütülecek

Törende konuşan Kürdistan Kadınlar Birliği üyesi Seywan Rostem de şunları ifade etti: “Kadınların çalışmalarını Nagihan’ı katlederek bitiremezsiniz. Bu tür cinayetler devrimi, hak ve özgürlük mücadelesini daha da büyütmemize neden olacaktır.” Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şırnak Milletvekili Hüseyin Kaçmaz, Güney Kürdistan yetkililerine çağrıda bulunarak şöyle dedi: “Bu terör saldırılarının faillerinin ortaya çıkarılması ve yeni saldırıların önüne geçilmesi gerekmektedir”. Törende yapılan konuşmaların ardından cenaze Hewlêr’e götürülmek üzere yola çıktı.

Nagihan Akarsel’in cenazesi Hewlêr’de hukuki işlemler tamamlandıktan sonra uçakla önce Ankara’ya, ardından da doğum yeri olan Konya’ya götürülecek.

Haber: Cengiz Demirtaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here