AKP, bekası için kadınların yaşam hakkını pazarlık haline getirdi

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, Meclis Genel Kurulu’nda Yeniden Refah Partisi ve HÜDAPAR’ın katıldığı Cumhur İttifakı’na dahil partilerin 6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’a yaklaşımlarına tepki gösterdi.

Beştaş, AK Parti’inin bekası ve iktidarını korumak için kadınların yaşam hakkını pazarlık konusu haline getirdiğini belirterek, “Kadınların şiddet görmeme hakkını, özgür ve eşit birey olarak yaşama hakkını pazarlık haline getirdi” ifadelerini kullandı.

Beştaş, konuşmasının devamında şunları söyledi:

“AKP, bekası için iktidarını korumak için kadınların yaşam hakkını pazarlık konusu haline getirdi. Kadınların şiddet görmeme hakkını, özgür ve eşit birey olarak yaşama hakkını pazarlık haline getirdi. Adalet ve Kalkınma Partisi içindeki tüm kadınların başta buna isyan etmesi gerekiyor. 6284’ü düzenlemek, süresiz nafaka hakkını tartışmaya açmak ne demektir? Bu çağdışı, bu korkunç, bu şiddete onay veren, cinayetlere onay veren, tecavüzlere onay veren düzenlemeyi biz kadınlar asla kabul etmiyoruz.Bu ittifaka Türkiye’de milyonlarca kadın 14 Mayıs’ta kırmızı kart gösterecek.

Bu ittifaka geçit vermeyeceğiz.

AKP ve MHP iktidarı yaptığı ittifaklarla Türkiye’yi yüzlerce yıl geriye götürmek, kadınların yaşam hakkını gasp etmek, kadınların şiddetten korunmasını öngören yasayı bile tartışmaya açmışlardır. Kadınlar kesinlikle bu ittifaka kırmızı kart gösterecek, hayır diyecek ve bu iktidarı biz kadınlar indireceğiz. Bu saltanatlarını bitireceğiz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here