AKP ‘den Yeni kayyum darbesi: 5 belediye daha gaspedildi

0

Halk tarafından seçilmiş HDP’li Batman, Silvan, Lice, Eğil ve Ergani belediye eşbaşkanlarının görevleri gasp edilerek yerlerine kayyum getirildi. Belediye eşbaşkanları da evleri basılarak gözaltına alındı.

AKP-MHP faşist rejimi yönetimindek Türk devletinin Kürtlere dönük saldırısı aralıksız sürüyor.  Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetiminde bulunan Batman, Silvan, Lice, Eğil ve Ergani belediyelerine de Türk İçişleri Bakanlığı’nın kararıyla kayyum darbesi yapıldı.

Belediye binaları sabah saatlerinde polislerce ablukaya alınırken, belediyelerin önündeki caddeler trafiğe kapatıldı, belediyelere giden personeller de binalara alınmayarak evlerine gönderildi. Belediyelere kayyum atamalarıyla birlikte belediye eşbaşkanlarının da evlerine baskınlar düzenlendi.

Evlerine baskın yapılan Batman Belediyesi Eşbaşkanları Mehmet Demir ve Songül Korkmaz, Silvan Belediye Eşbaşkanı Naşide Toprak, Eğil Belediye Eşbaşkanı Mustafa Akkul ve Ergani Belediye Eşbaşkanı Ahmet Kaya gözaltına alındı.

Batman’da saldırı ve gözaltı
Batman Belediyesi’nin çevresi polis bariyerleriyle kapatılırken, belediye önündeki cadda çift yönlü trafiğe kapatıldı. Çok sayıda polis ile birlikte zırhlı araç belediyenin çevresine konumlandırıldı. Kayyum atamasına belediye önünde tepki gösteren HDP Milletvekili Ayşe Acar Başaran ile bir gruba polis saldırdı. Polis müdahalesinde HDP İl Eşbaşkanları Fatma Ablay ve Ömer Kulplu ile birlikte yaklaşık 10 kişi gözaltına alındı.

Lice Belediye binası sabah saat 06.00’da polislerce ablukaya alınırken, belediyelere giden personeller de binaya alınmayarak evlerine gönderildi.

Lice Belediyesi Eşbaşkanı Tarık Mercan hakkında gözaltı kararı çıkarılırken, Lice Belediyesi Eşbaşkanı Ruken Yılmaz ise sabah saatlerinde polislerin belediyeye baskın yaptığını söyledi.

Polislerin belediye güvenlikçisine “Kimseye söylemeyin ama kayyum atandı” dediğini aktaran Yılmaz, “Şu an bir gözaltı söz konusu değil. Eşbaşkanımız Tarık Mercan’ı polisler ev adresini sormuş” dedi.

Lice Belediyesi Meclis Üyesi Hogır Boltan da, polislerin personellere “Siz eve gidin artık, bir işiniz kalmadı” dediği belirterek, belediyeye kimsenin alınmadığını söyledi.

Ergani belediyesi ablukada
Kayyım atanmasıyla Ergani Belediyesi polis tarafından abluka altına alınırken, belediyeye giriş çıkışlara izin verilmiyor. Görevden alınan Belediye Eşbaşkanı Ahmet Kaya, evine düzenlenen baskında gözaltına alındı. Belediye meclis üyeleri ve HDP ilçe yöneticilerinin bina önündeki bekleyişi sürüyor. İlçe kaymakamın kayyum olarak atandığı belediyede, dezenfekte çalışması başlatılması dikkat çekti.

HDP’nin yönetimindeki Eğil Belediyesi’ne de sabah saatlerinde polislerce baskın düzenlendi. Binada arama yapılırken, personellerin binaya girişlerine izin verilmedi. Polisler binanın giriş kapısına Türk bayrağı asması dikkat çekti.

Silvan Belediyesi de sabah saatlerinde polis ablukasına alındı. Saat 06.00’da evine baskın düzenlenen Belediye Eşbaşkanı Naşide Toprak gözaltına alındı. Mesai saati ile birlikte belediyeye gelen çalışanlar, belediyeye alınmazken, polisler Silvan Belediyesi Eşbaşkanı Abbas Hilmi Azizoğlu ve belediye çalışanlarına belediyeye kayyım atandığı bilgisini verdi.

Polis, Azizoğlu’nun odasından başlayarak belediyede arama yaptı. Belediyedeki arama son ererken, polislerin, belediye bahçesinde bekleyişi devam ediyor. Aramanın ardından belediye çalışanları belediye binasına giriş yaptı.

65 belediyeden 37’sine kayyum

HDP, 31 Mart yerel seçimlerinde 3 büyükşehir, 5 il, 45 ilçe ve 12 belde olmak üzere toplam 65 belediye kazanmıştı. 6 KHK’li belediye eşbaşkanının mazbataları, seçimleri kaybeden AKP adaylarına verilmişti. Son kayyım atamalarıyla partinin 3 büyükşehir, 2 il, 30 ilçe ve 2 belde belediyesine kayyum atanmış oldu.

 

Haber Bilal Macit

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here