• Cum. Kas 27th, 2020

İMC Haber 24

Haber sokakta, haber yerde!

AKP İktidarı’nın ekonomik yardım dediği”1000 liralık yardımlar nereye gidiyor?”

Korona sürecindeki ekonomik tedbirler kapsamında dağıtılan bin lira desteğin kimlere verildiğini soran CHP’li Engin Altay, iktidarın elinde hangi sektörde kimlerin işsiz kaldığına ilişkin envanter olmadığını savundu.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, yardım kampanyası konusunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı eleştirdi, hangi sektörde kimlerin işsiz kaldığına dair envanter olmadan toplanan yaraların nasıl dağıtıldığını sordu.

Altay düzenlediği basın toplantısında, koronavirüsle mücadeledeki ekonomik tedbirlere değinirken, Erdoğan ile Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın özel bankalara ilişkin değerlendirmelerine işaret etti. Altay konuyla ilgili şunları kaydetti:

“Haklılık payları var. Örneğin; vatandaşın bankadaki 2 bin liralık senedi ile ilgili vatandaştan 400 lira protesto masrafı talep eden bankalar var. Bunları yadırgıyoruz, doğru ve kabul edilebilir bulmuyoruz ama başka bir şey de var: Türkiye’nin üç büyük kamu bankası da esas itibarıyla özel bankalardan çok da farklı işler yapmıyorlar. Bankaya, 5 bin 900 lira ödemeli bir krediyi ‘üç ay erteleyelim’ dediğinde, banka, 1178 lira faiz istiyor. Tefeci faizi gibi. Kim istiyor? Kamu bankası istiyor” dedi.

Altay, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Krizin ekonomik boyutu da çok kötü götürülüyor. Destek yerine borçlandırma yoluyla vatandaşa suni teneffüs yaptırılmaya çalışılıyor. Bunu da kabul etmemiz mümkün değil. 1000 lira para neye göre dağıtılıyor bilmiyoruz. AK Parti’nin seçimlerde kullandığı bir yardım, kumanya, koli listesi var sanıyorum ve görüyorum ki büyük ihtimalle de böyle yapılıyor. Çünkü, an itibarıyla Saray hükümetinin, kaç garsonun, berberin, kahvecinin, lokantacının, gündelikçinin, yevmiyeli işçinin, işinden olduğunu, çalışamadığını belirleyen bir envanteri yok. Kaç TIR şoförünün, servis minibüsçüsünün, otobüsün, taksinin kontak kapattığını, kaç şoförün işsiz kaldığına dair de bir envanter Saray hükümetinin elinde yok. Hal böyle olunca bu 1000 liralık yardımlar nereye gidiyor?”

 

Haber Bilal Macit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir