AKP’nin ‘makbul kadın’ isteyen cinsiyetçi eğitim projesi: ‘Kadın Üniversitesi’ kuruluyor

0

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın daha önce açılmasını talep ettiği “Kadın Üniversitesi” 2021 Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’nda yer alarak resmileşti. Projeye göre, kadınları yine aileye hapsedildi ve doğurganlığın arttırılması teşvik edildi.

Resmi Gazete’de yayımlanan 2021 Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’nda en dikkat çekici başlık, daha önce Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından gündeme getirilen ve kadınların yoğun tepki gösterdiği “Kadın Üniversitesi” projesi oldu. Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla birlikte “Kadın Üniversitesi” resmileşti. Kadınlar ise kadınları yine aileye hapseden ve doğurganlığın arttırılmasını teşvik eden projeyi protesto ediyor.

Kadın üniversitesi, 2021 Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’nda şu ifadelerle yer aldı: “Japonya örneği incelenerek sadece kadın öğrencilerin kabul edildiği kadın üniversiteleri kurulacaktır. Japonya’daki kadın üniversiteleri incelenerek bir rapor hazırlanacaktır.

Kız öğrencilerin ülkemizde farklı derecelerde yükseköğretime katılımları değerlendirilecek, sorun bulunan alanlar saptanacak ve buna yönelik çözüm önerileri geliştirilecektir. Kurulması planlanan kadın üniversitesinin akademik birimlerinin oluşturulmasına yönelik çalışmalar başlatılacaktır.”

Programda yer alan önemli diğer bazı başlıklar ise şöyle:

Toplumsal problemlerin çözümüne yönelik dini içerikli yayınlar toplumun daha geniş kesimlerine ulaştırılacak. Bunun için görsel ve basılı yayınların sayısı ve çeşitliliği artırılacak.

– Göç hizmetleri merkezinde kadın, genç ve çocuklara yönelik manevi destek bürosu kurularak, eğitim faaliyetleri ve sosyal etkinlikler düzenlenecek.

KADIN YİNE AİLEYE HAPSEDİLDİ, DOĞURGANLIK TEŞVİK EDİLDİ

– Doğurganlık hızının yenileme seviyesinin üzerinde tutulması için, “iş ve aile yaşamını uyumlaştırıcı” politikaların etki değerlendirmesi yapılacak ve gerekli değişiklikler hayata geçirilecek.

– Kara propaganda ile mücadele kapsamında ulusal ve uluslararası platformlarda, “kamuoyunun doğru bilgilendirilmesine” yönelik çalışmalar yürütülecek ve uluslararası topluma yönelik “nitelikli” yayınların yapılması teşvik edilecek.

Türkiye’nin ulusal ve uluslararası alanda ileri sürdüğü tezleri ve politika tercihleri, belirlenen stratejik iletişim çerçevesinde uluslararası kamuoyu üzerinde etkili olacak şekilde aktarılacak ve etkin tanıtımı gerçekleştirilecek. Bu kapsamda, “1915 Olayları ve Pontus İddialarına Karşı” ve “15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü Anma Etkinlikleri” kapsamında koordinasyon çalışmaları yürütülecek.

Kadınlar sosyal medyadan #KadınÜniversitesiİstemiyoruz hashtagıyla tepki gösterdi. Kadınlar, bu projenin AKP’nin ‘makbul kadın’ algısına hizmet ettiğini söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here