Aladağ davasında karar: Tüm yöneticilere üst sınırdan ceza verildi

0

11 çocuğun hayatını kaybettiği Aladağ yurt yangını davasının 10. duruşmasında kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanıklara üst sınırdan ceza verdi.

Adana’nın Aladağ ilçesinde, 29 Kasım 2016’da Süleymancılar cemaatine ait kaçak yurtta 11’i çocuk 12 kişinin hayatını kaybetmesi , 24 çocuğun da yaralanmasıyla ilgili 18 kişinin yargılandığı davanın 10’uncu duruşmasında karar açıklandı.

Tutuklu sanık bulunmayan ve Kozan 1’inci Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davada kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanıklara üst sınırdan ceza verdi.

ALADAĞ SANIKLARINA ÜST SINIRDAN CEZA

Buna göre Yurt Müdürü Sanık Cuma Ali Genç 11 yıl 1 ay 10 gün, yurdun dernek başkanı Sanık İsmail Uğur 12 yıl 2 ay 20 gün, Yurt Müdür Yardımcısı sanık Mahmut Deniz 10 yıl, dernek yöneticisi sanıklar 8 yıl 10 ay 20 gün hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verildi. Kamu görevlisi sanıklar hakkında ölüme sebebiyet olma suçundan beraat kararı verilrken, görevi kötüye kullanma suçundan cezalandırılmasına karar verildi

AİLELER KAMU GÖREVLİLERİNİN DE CEZA ALMASINI İSTEMİŞTİ

Yangında çıcuklarını kaybeden aileler, mütalaaya karşı verdiği ifadede sanıkların cezalandırılmasını, adaletin yerini bulmasını istediklerini söyledi. Ahmet Altun mütalaada ihmaller suçlanan başta dönemin İlçe Milli Eğitim Müdürü olmak üzere kamu görevlilerinin de gereken cezayı almasını istedi.

İsmail Bagir, kendilerini yönlendiren üç muhtarının da yargılanmasını istedi. Mehmet Karataş, görevi kötüye kullanmakla suçlanan dönemin İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Aktaş’ın cezasının az olduğunu ifade etti. Nazmiye Karataş da özellikle İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Aktaş’tan özellikle şikayetçi olduğu söyledi. Mustafa Avcı da kendilerini yönlendiren İlçe Milli Eğitim Müdürü’nün ceza almasını istedi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın avukatları mütalaaya katıldıklarını belirterek bilinçli taksirle öldürme suçunu üst sınırından ceza verilmesini istedi. Savunma yapan avukatlar ise savcının mütalaasına katılmadıklarını yangın çıkış sebebinin araştırılmasını isteyerek, itfaiye ekiplerini yine suçladı. Avukatlar cezanın ‘olası kastten öldürme’nin üst sınırında verilmesini’ istiyor.

KAÇAK YURT 40 YILDIR KORUNUYOR

Avukat Can Atalay, yurdun 1972’de açıldığını ve kaçak olarak işletildiğinin Aladağ Belediyesinin idari soruşturma ile ilgili Adana 3’üncü İdare Mahkemesine verdiği yazıda ortaya çıktığını hatırlattı. “Yurt 1972 muhtırasından sonra açılmış, ilk resmi yazılmasını 1980 askeri darbesinden sonra yapmıştır” diyen Atalay, 1972 muhtırası ve 1980 darbesi ile cemaatlerin yurt açmasının önünün açıldığına işaret ederek “40 küsür yıldır Tüm kamu görevlileri tarafından korunacaksınız, sonra kamu görevlileri ile illiyet bağı yok diyeceksiniz. Bu dosya yoksul ailelerin çocuklarının eğitim hakkı dosyasıdır” dedi.

Duruşma öncesi basın açılaması yapan Sosyal Haklar Derneği ve aileler, kamu görevlilerinin de sorumlu olduğunu belirterek adalet istediklerini söyledi. Burada konuşan Avukat Can Atalay, “Eğitimi Süleymancılar’a emanet edenler bu vebalin altında ezilecek. Bu dava eğitim hakkı davası. 12 kız çocuğu şahsında bu ülkede okumak isteyen yoksul çocukların davası” dedi.

SANIKLAR

Adana’nın Aladağ ilçesinde 11’i kız çocuğu 1’i belletmen toplam 12 kişinin hayatını kaybettiği Süleymancılar’a ait kaçak yurttaki yangınla ilgili davada, savcı sanıklar hakkında mütalaasını açıklamıştı.

Aladağ’da 29 Kasım 2016’da Özel Aladağ Tahsil Çağındaki Talebelere Yardım Derneği Ortaöğretim Kız Öğrenci Yurdu’nda yangın çıkmış, yurtta kalan eğitmen Fatma Canatan, yurt müdürü Cumali Genç’in kızı Sare Betül Genç, 8. sınıf öğrencileri Sema Nur Aydoğdu, Zeliha Avcı, Sevim Köylü, 7. sınıf öğrencileri Gamze Bagir, Sümeyye Yetim, İlknur Maden,  6. sınıf öğrencisi Nurgül Pertlek, 5. sınıf öğrencileri Bahtınur Baş, Tuğba Aydoğdu ile Cennet Karataş hayatını kaybetmişti.

Yangından sonra hazırlanan iddianamede, yurt yönetiminden Cuma Ali Genç, yurdun bağlı olduğu Aladağ Kurs ve Okul Talebelerine Yardım Derneği’nin Başkanı İsmail Uğur, Mahir Kılıç, Mahmut Deniz, Mustafa Öztaş, Ramazan Keleş, Ramazan Dede, Mehmet İpek, Zeki Yılmaz hakkında ‘Birden fazla kişiyi taksirle öldürme ve yaralanmalarına sebep olmak’ suçlamasıyla 2 yıldan 15 yıl kadar hapis cezası talep edildi.

Bu davanın ardından eski Aladağ İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Aktaş, Davut Gökçeli, Durmuş Gökçe, Yücel Turaç, Ramazan Arı, Cihan Ünal ve Bayram Aydın hakkında “görevi kötüye kullanmaktan” suçundan dava açıldı. İki dava daha sonra birleştirilerek tek bir dava haline getirildi.

SAVCI MÜTALAASINI AÇIKLAMIŞTI

Davada şimdiye kadar üç bilirkişi raporu hazırlanırken, 7 tutuklu sanığın tamamı tahliye edilmişti.

Kozan Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen son duruşmada, savcı esas hakkında mütalaasını açıkladı. İsmail Uğur, Mahir Kılıç, Mustafa Öztaş, Ramazan Dede, Ramazan Keleş, Cuma Ali Genç ve Mahmut Deniz’in ‘bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümü ya da yaralanması’ suçundan cezalandırılmasını istedi.

KARAR DURUŞMASI BUGÜN

Kamu görevlileri Bayram Aydın, Cihan Ünsal, Davut Gökçeli, Mehmet Aktaş ve Ramazan Arı’nın hareketlerinin ihmal suretiyle “görevi kötüye kullanma suçundan cezalandırılması”, Mehmet İpek ve Zeki Yılmaz’ın beraatlerini isteyen savcı, mütalaasında, itfaiye görevlilerinin ihmal suretiyle görevi kötüye kullanma suçundan ise ceza almalarını talep etti.

Savcı, sanıkların eylemlerine uyan kanun maddeleri uyarınca ayrı ayrı cezalandırılmalarına, tüm sanıkların adli kontrol kararlarının olduğu gibi devamına karar verilmesini mütalaa etti.

Kaynak: ArtıGerçek

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here