Almanya’nın Popüler Dergisinden Erdoğan Kapağı: ‘Kundakçı’

Almanya’nın önde gelen haber dergilerinden Stern, Türkiye’de yaklaşan seçimlerle ilgili bir analiz yayınladı. “Kundakçı Erdoğan” kapağıyla çıkan dergi “Gücünü korumak için, kendi ülkesinde, Suriye’de ve Almanya da ahlaksızca gerilimleri kışkırtıyor” dedi.

The Economist ve Bloomberg’in ardından Almanya’nın sol ve liberal eğilimli haftalık haber dergisi Stern de Türkiye’de gerçekleşecek seçimle ilgili hazırladığı 10 sayfalık analizde Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan’a yönelik sert ifadeler kullandı.

‘EVİNDE İKTİDAR İÇİN AMANSIZCA SAVAŞMASI GEREKİYOR’

“Kundakçı Erdoğan” kapağı ile çıkan dergi alt başlıkta da “Gücünü korumak için, kendi ülkesinde, Suriye’de ve Almanya da ahlaksızca gerilimleri kışkırtıyor“ yorumunu yaptı. Jonas Breng imzalı analizin spotunda “Putin ve Batı ile müzakere ediyor, NATO’yu küçümsüyor ve Suriye’de savaş başlatıyor ama evinde iktidar için amansızca savaşması gerekiyor’ dendi.

‘BİR KUMARBAZ GİBİ İŞİNE YARAYACAK DURUMLARI KULLANIYOR’

Ayrıntılı yazıda, şöyle devam edildi: “Yakında hem Cumhurbaşkanlığı, hem de milletvekilliği seçimleri olacak. Aslında bu ikili mücadele, Erdoğan’ın tarihteki yerine ilişkin de bir mücadele. Erdoğan iktidardan düşürülebilir mi? Aslında şu anda uluslararası alanda günün adamı. Gerektiğinde ipleri geren, gerektiğinde çatışmaları çıkaran ve gerektiğinde sakinleştiren biri. Hem Putin, hem Zelenskiy ile görüşüyor. Batıyı zayıf gösteriyor, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine karşı çıkıyor. Bir kumarbaz gibi, işine yarayacak durumları kullanıyor.“

‘PAŞA GİBİ YAŞIYOR’

Erdoğan’ın yandaşlarını muhaliflerin üzerine yönlendirdiğini ve Almanya’da da benzer durumların yaşandığını belirten, Erdoğan’ın Kasımpaşa’da yetiştiğini, çocukken sokaklarda kendini göstermeyi öğrendiğini yazan dergi, Erdoğan’ın bu tavırlarıyla aslında iç politikaya oynadığına yönelik çeşitli görüşlere yer verdi.

Stern, “Şimdi ise bir paşa gibi yaşıyor. Üç saray yaptırdı. Ankara’da 1000 odalı sarayda yaşıyor ve Ege’deki yazlığının fotoğrafları daha yeni yayınlandı. Özel plajı ve havuzu olan 62 milyon euro’luk villa için yüzlerce ağaç kesildi. Erdoğan her şeyin büyüğünü ve gösterişlisini seviyor. Corona krizinin ortasında dünyanın en büyük uçaklarından birine sahip oldu. Sekizinci uçağını aldı ve muhalefetin eleştirisini umursamadı” diye yazdı.

‘MUHALEFETLE SAVAŞMAK İÇİN HER YOLU KULLANIYOR’

Türkiye’de enflasyonun resmi olarak yüzde 64 olduğunu belirttikten sonra dergi şu ifadelere yer verdi: “Euro 20 TL’yi aştı. Türkiye’yi biraz dolaşan herkes Ankara, İstanbul, İzmir gibi şehirlerde her yerde eşyalarını satan, şahlanmış fiyatlar yüzünden evlerini boşaltmak zorunda kalan insanları görüyor. İlk bakışta İstiklal Caddesi gibi yerler canlı görünüyor ama döviz bürolarındaki görüntüler ile önlerindeki kuyruklar farklı bir hikaye anlatıyor. Erdoğan’ın kendi seçmeni krizden en ağır darbeyi alan kesim. AKP son bir aydır özenle hediyeler, müjdeler dağıtıyor. Asgari ücret artırıldı, erken emeklilik getirildi, yüksek emlak fiyatlarına karşı binalar yapıldı. Ama bunların etkisi az oldu. İstanbul’da kiralar son bir yılda üç katına yükseldi. Türkiye’nin 2001- 2003 arasındaki ekonomik başarısı, şimdi de para politikası yüzünden bir kazaya dönüştü. Erdoğan, ucuz kredi ve güçlü ekonomik büyüme ile mayıs seçimlerinde şansı olduğuna inanıyor. Erdoğan, eski reçetelere dönüyor ve muhalefetle savaşmak için her yolu kullanıyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu kararı da bunun göstergesi. Böylece en tehlikeli rakiplerden biri saf dışı edilmek isteniyor.”

‘HER ALANDA ORTAMI KIZIŞTIRIYOR’

Ekonomi ve Politika Vakfı’ndan Günter Seufert’in görüşlerine de yer veren dergi, Erdoğan’ın rakiplerini kriminalize etmek için her şeyi yapacağı iddiasına değinirken, “Erdoğan, her alanda ortamı kızıştırıyor. Son olarak Yunanistan’a karşı üslubunu sertleştirdi. Bu açıklamaların Türkiye’de iyi karşılandığını biliyor ve düşmanlara ihtiyacı var. Aslında başkanlık sistemiyle kendine iyilik yapmış sayılmaz, çünkü bölünmüş muhalefeti birleştirdi” yorumunu yaptı.

Erdoğan’ın kampanyasının sert geçeceğinin işaretlerinin Almanya’da da görüldüğünü belirten dergi, AKP milletvekili Mustafa Açıkgöz’ün, Almanya’yı kızdıran sözlerinin de bunun bir işareti olduğuna değindi. AKP’nin ve Erdoğan’ın seçim kampanyalarının eylül ayından beri Almanya’daki camilerde ve Türk Kültür Dernekleri’nde devam ettiğini belirten dergi, “Erdoğan, Almanya’daki 1,4 milyon Türk’ün oyunu almaya özellikle hevesli. Son seçimlerde kullanılan oylardan yüzde 65‘ini almıştı. Bu yüzden muhtemelen Berlin’i yeniden ziyaret etmek istiyor. Daha önce arenaları, salonları doldurarak Almanya’da ne kadar güçlü olduğunu göstermişti” sözlerini kullandı.

Kaynak

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here