Amasra’da avukatlar, delillerin karartılmaması için savcılığa başvuruda bulundular

Bartın Amasra’daki işçi katliamının ardından avukatlar, savcılığa verdikleri dilekçede, şüphelilerin maden sahasına girişinin yasaklanmasını, madendeki bilgi ve belgelere derhal el konulmasını istedi.

Bartın’ın Amasra ilçesindeki Türkiye Taşkömürü İşletmesine (TTK) ait maden ocağında  41 madencinin hayatını kaybettiği grizu patlamasıyla ilgili başlatılan soruşturmaya, Türkiye Barolar Birliği (TBB), Bartın Barosu ve Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) üyesi avukatlar da müdahil oldu.

Can Bursalı’nın haberine göre Soma, Ermenek gibi maden facialarına dir yargılama süreçlerinden deneyimli olan ÇHD’li avukatlar, soruşturmayı yürüyen Bartın Cumhuriyet Başsavcılığına dilekçe vererek 26 talep sıraladı. Dilekçeyi, TBB ve Bartın Barosu da imzaladı.

Avukatlar, grizu patlamasıyla ilgili şüphelilerin delil karartmasının önüne geçilmesi için maden sahasına girişinin yasaklanmasını, teknik inceleme için gerekli olan bilgi ve belgelere el konulmasını istedi.

Madenin içinde yapılacak keşife bağımsız bilirkişi heyetlerinin katılması gerektiğine de değinilen dilekçede, bilirkişilerin grizu patlamasının yaşandığı işletmenin yönetimleri ile bağlantısının olmamasının sağlanması talep edildi.

Dilekçede, inceleme için TMMOB ile irtibata geçilerek bağımsız uzman mütaalası alınmasına olanak sağlanması da istendi.

Avukatlar, 14 Ekim’deki patlamadan 9 gün önce Sayıştay Enerji Grup Başkanı İbrahim Özkarcı ve beraberindeki ekibin, patlamanın yaşandığı -350 metre kotunda yaptıkları incelemeye ilişkin rapor ve kayıtların alınmasını da talep etti.

Dilekçede öne çıkan diğer talepler ise şöyle:

  • Madendeki yönetim ve sorumlulukları gösterir yönetim şeması.
  • Madendeki acil durum eylem planı.
  • Madenin acil durum yönetim şeması.
  • Madende kullanılan veya kullanılmak üzere hazır bulundurulan metan, karbonmonoksit ve oksijen maskelerine ilişkin faturalar ile bakımlarının yapıldığını gösterir kayıtlar.

HENÜZ YANIT YOK 

Ayrıca patlamanın yaşandığı 14 Ekim’den bu yana TBB Başkanı Erinç Sağkan ve ÇHD’li avukatlar, Bartın Cumhuriyet Başsavcısı ile irtibat kurmaya çalışıyor. Ancak Başsavcı, soruşturmaya müdahil olmak isteyen avukatlara henüz randevu vermedi.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAK

Çeşitli kentlerden Bartın’a gelen avukatlar, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürü Cevat Genç, TTK Genel Müdürü Kazım Eroğlu ve madenin yöneticileri hakkında suç duyurusunda da bulunmaya hazırlanıyor. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here