Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu suikast soruşturması 20 yıl sonra sonuçlandı

 Aralarında Fetullah Gülen’in de bulunduğu 10 sanık hakkında hapis cezaları istenirken, 9 kişi için takipsizlik kararı verildi.Necip Hablemitoğlu suikastı soruşturması 20 yıl sonra tamamlandı.

Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu suikast soruşturması kapsamında, Fetullah Gülen ile yurt dışına kaçan emekli Albay Levent Göktaş’ın da aralarında bulunduğu 10 şüpheli hakkında dava açıldı.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma Bürosu’nun, akademisyen Necip Hablemitoğlu’nun 18 Aralık 2002’de evinin önünde uğradığı silahlı saldırıyla ilgili soruşturması kapsamındaki iddianame tamamlandı.

İddianamede, Fetullah Gülen ile örgüt yöneticilerinden Mustafa Özcan, Aydın Köstem ve Enver Altaylı, Hablemitoğlu’nu tasarlayarak öldürmeye azmettirmekle suçlandı.

Yurt dışına kaçan ve Bulgaristan’da yakalanan emekli Albay Levent Göktaş, şüpheli emekli yüzbaşı Ahmet Tarkan Mumcuoğlu ve emekli binbaşı Fikret Emek’in Hablemitoğlu’nu “tasarlayarak öldürdükleri”ne iddianamede yer verildi.

Bu kapsamda söz konusu isimlerin “ağırlaştırılmış müebbet hapis” cezasına çarptırılması talep edilen iddianamede, ayrıca Göktaş’ın “örgüt kuruculuğu”ndan 8 yıla, Mumcuoğlu ve Emek’in ise “suç örgütüne üyelik”ten 4 yıla kadar daha cezalandırılmaları istendi.

Eski yüzbaşı Nuri Bozkır ile Serhat Ilıcak’ın da “tasarlayarak kasten öldürmeye yardım” suçundan 20 yıla kadar hapsi istenirken, Bozkır’ın “suç örgütüne üyelik”ten 4 yıla kadar daha cezalandırılması talep edildi. Şüpheli Mehmet Narin hakkında “suç örgütüne üye olmak”tan 4 yıla kadar hapis istendi, 9 şüpheli için takipsizlik kararı verildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here