• Cts. Oca 23rd, 2021

İMC Haber 24

Haber sokakta, haber yerde!

Annesiyle Kürtçe konuşan tutukluya ‘şifreli konuştun’ cezası

Tokat Çamlıbel T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu Fırat Dari’ye, annesiyle telefondaki Kürtçe konuşması “şifreli” olarak kabul edilerek 1 aylık telefonla görüşme yasağı verildi.

KÜRTÇE KONUŞMAYA CEZA

Tokat T Tipi Kapalı Cezaevi’nde Nusaybin davasında 6 yıldır tutuklu bulunan Fırat Dari, 4 Ocak günü annesiyle yaptığı telefon görüşmesinde, Kürtçe konuştuğu belirtildi. Dari’nin telefonda annesine, “rewşa Amedê çawaye (Amed’in durumu nasıl) diye sorması, annesi Seniha Dari’nin de “Başe, barane (İyidir, Yağmurlu)” ifadesi nedeniyle disiplin soruşturması başlatıldığı kaydedildi. Soruşturmada, söz konusu ifadenin şifreli bir konuşma olduğu öne sürülerek Fırat Dari’ye 1 aylık telefonla görüş yasağı cezası verildiği dile getirildi.

CEZA DAHA UYGULANMADI

Fırat Dari, dün kardeşi Ahmet Dari ile yaptığı telefon görüşmesinde ise şunları söyledi: “Geçen hafta annemle yaptığım telefon görüşmesi sırasında anneme; ‘rewşa Amedê çawaye?’ demem üzerine, annem; ‘başe, barane’ demesi, şifreli bir konuşma olduğu kanaati uyandırmış cezaevi idaresinde. Bu yüzden bana, bir ay telefon yasağı cezası verildi. Ne zaman uygulayacaklarını bilmiyorum.”

AÇLIK GREVİNE KATILDI

Açlık grevinin dokuzuncu grubunda yer alan Dari, “Taleplerimiz yerine getirilene kadar mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz. Bu konuda halkımızdan gereken desteği vermesini bekliyoruz” dedi.

Mezopotamya ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir