Araştırma: Halk, Libya’ya asker gönderme konusuna ne diyor?

0

Libya’ya asker gönderme tezkeresi Meclis’ten geçerken hakın nabzını tutan bir araştırma yayımlandı.

İstanbul Ekonomi Araştırma’nın hazırladığı Türkiye Raporu’nda, ‘Fırat Kalkanı Harekâtı’na yüzde 75 oranında destek veren vatadandaşın, Libya’ya asker gönderilmesini istemediği ortaya kondu.

Cumhuriyet’in haberine göre, Türkiye’nin 12 ilinde gerçekleştirilen araştırma toplam 1537 kişiyle bilgisayar destekli telefon görüşmesi yöntemiyle yapılan ankete katılanların yüzde 58’i Libya’ya asker gönderilmesini istemiyor.

Yüzde 34, “Evet gönderilsin” derken, yüzde seki ise konuyla ilgili fikri olmadığını ifade ediyor.

“Hayır” diyenlerin yüzde 67’si 45-54 yaş arasında bulunurken, asker gönderilmesini onaylayan katılımcıların yüzde 34’ü 18-24 yaş arasında.

“Türk askeri Libya’ya gitmesin” diyenlerin yüzde 30’u AKP, yüzde 78’i CHP, yüzde 91’i HDP, yüzde 88’i İYİ Parti ve yüzde 58’i MHP seçmeni. Cumhur İttifakı ortağı MHP seçmeninin yalnızca yüzde 33’ü asker gönderilmesini destekliyor…

“Türkiye’nin dış ilişkileriyle ilgili aşağıdaki ifadelerden hangisine katılırsınız” diye sorulduğunda yüzde 75 gibi önemli bir çoğunluk “Türkiye bölge ülkelerindeki çatışmalarda taraf seçmemeli ve arabuluculuk görevi üstlenmelidir” cevabını veriyor. Yüzde 15’lik bir kesim ise ‘Türkiye’nin taraf seçmesini, o tarafın kazanması için askeri ve siyasi olarak destek vermesini” savunuyor.

“Türkiye tarafını seçsin” diyenlerin çoğunluğu, yani yüzde 23’ü AKP, yüzde 12’si İYİ Parti seçmeni. “Türkiye Arabuluculuk görevini üstlenmelidir” diyenlerinse yüzde 92’si HDP, yüzde 86’sı İYİ Parti, yüzde 89’u CHP seçmeni.

Öte yandan İstanbul Ekonomi Araştırma, katılımcılarına “Son 20 yıl içinde dışişleri bakanlığı yapmış isimlerden en başarılı bulduğunuz hangisi” sorusunu da yöneltmiş.

“Hiçbirini başarılı bulmuyorum” diyenlerin oranı yüzde 19,9 ile dikkat çekiyor.

Abdullah Gül yüzde 18.2 ile ikinci sırada yer alırken fikri olmayanlar yüzde 16,2…

Abdullah Gül’ü yüzde 5.7 ile Ali Babacan takip ediyor. Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, mevcut Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’ndan daha başarılı bulunuyor.

Ankete katılanların yüzde 11.2’si Davutoğlu’nu işaret ederken, Çavuşoğlu’nun oyu yüzde 6.5’de kalıyor.

Burada siyasi eğilimler de dikkat çekiyor.

Abdullah Gül’ü başarılı bulan kesim yüzde 33.2 ile HDP seçmeni. Onu yüzde 18.8 ile AK Parti seçmeni takip ediyor.

Ali Babacan’ı en başarılı bulan seçmen, yüzde 42.2 ile İYİ Parti seçmeni…

Ahmet Davutoğlu ise en çok oyu, yüzde 17.8 ile MHP’den alıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here