Aryen Turan: Hukuk ve Adaleti savunmaya devam edeceğim

İzmir Barosu Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmadan dolayı hedef gösterildikten sonra gözaltına alınan ve adli kontrol şartı ile serbest bırakılan avukat Aryen Turan, hukuk ve adaleti savunmaya devam edeceğini söyledi.

İzmir Barosu Genel Kurulu’nda Özgürlük için Avukatlar Derneği (ÖHD) adına yaptığı konuşmadan dolayı gözaltına alınan Avukat Aryen Turan yurt dışına çıkış yasağı ve adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Aryen yaptığı konuşmada “kimyasal silah kullandığını” iddialarının araştırılmasıyla ilgili ifadeleri gerekçesiyle İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınmıştı

EMNİYETTE İFADE VERMEDİ

Mezopotamya Ajansı’ndan Delal Akyüz’e konuşan Aryen Turan ofisinde çıkarken gözaltına alındığını belirterek “Gözaltında bulunduğum süre içerisinde benimle görüşmek için çok sayıda avukat gelmişti. Ancak görüştürülmedim. Daha sonra 3 kişilik gruplar halinde avukatların görüştürüleceği söylendi. Böylesi bir uygulamanın hukuka aykırı olduğunu söyledim. Bunun savcılığın talimatı olduğu söylendi. Gelen avukatlarla ifade işlemlerim başladı. Ancak ben avukat olduğum için soruşturma izninin olması gerektiğini TEM’deki polislere söyledim ve emniyette ifade vermedim. Sabah savcılığa sevk edildim ve orada ifade verdim” dedi.

Turan, gözaltında kendisine sadece “kimyasal silah kullandığını” iddialarının araştırılmasıyla ilgili ifadeleri sorulduğunu belirterek, “Savcılık bu konuşmayı ‘Örgütün talimatı doğrultusunda mı yaptın? diye sordu. Ben de hukukçu olduğumu, hukuksuzluklara ses çıkardığımı, nerede olursa olsun bunun görevimiz olduğunu söyledim. Birde bana ‘örgüte yardım etme’ suçu yöneltildi. Ancak delil olarak hiçbir şey yoktu. Dosyada yaptığım konuşmanın ses çözümleri ve ANF’de yayınlanan kimyasal silahlarla ilgili haberler vardı. Konuşmalarımla bu haberler birleştirilmişti” diye belirtti.

İFADE VERMEK İÇİN BAŞVURUYA RAĞMEN GÖZALTINA ALINDI

Turan, dosya savcısının “Jin, jîyan, azadî” sloganının “kadın, yaşam, özgürlük” anlamına geldiğini ve suç teşkil etmediğini söylediğini ve bu slogana ilişkin kendisine suçlama yöneltilmediğini belirtti. Turan, soruşturmanın başlatılmasının ardından avukatların 10 gün boyunca savcı ile görüşmeye çalıştığını belirterek, “Avukatlar 10 gün boyunca adliyeye gitti ancak Başsavcı ve vekilinin olmadığı söylendi. Daha sonra başsavcı vekili ile görüşüldü. Vekile ‘Meslektaşımız burada ifade vermeye hazır. Bu soruşturmayı basından öğreniyoruz bu bilgileri bizimle paylaşın müvekkilimiz gelip ifade versin’ dendi. Hatta yazılı dilekçe de verdik. Buna rağmen hakkımda gözaltı kararı verildi. Buna gerek yoktu. Ben zaten ifade vermek istiyordum. Basındaki tepkilere yönelik yandaş medya ve trollerin hedef göstermesine yönelik böylesi bir operasyonun yapıldığını düşünüyorum” şeklinde konuştu.

“TECAVÜZ VE ÖLÜMLE TEHDİT EDİLDİM”

Defalarca hedef gösterildiğini, hakarete maruz kaldığını, ölüm ve tecavüzle tehdit edildiğini dile getiren Turan, “Sosyal medyada ‘bu avukat neden tutuklanmıyor?’ diye soruyorlardı. Hem avukat olmam, hem de ifade vermeye hazır olmam gözaltına alınmamam için yeterli bir sebepti. Gidip ifade verirdim. Ancak bu yapılmadı. Medyaya ‘gözaltına alındı’ şeklinde servis edilmek istendi” diye belirtti. Turan, tehditlerin yanı sıra, çok fazla destek gördüğünü belirterek, “Hukuksuzlukları söylemeye ve devleti bunlar için harekete geçirmeye devam edeceğiz” diye vurguladı.

“HUKUK VE ADALETİ SAVUNACAĞIZ”

Türkiye’de insan haklarının askıya alındığını dile getiren Turan, “İfade özgürlüğü diye bir şey kalmadı. Ben bu dosyadan takipsizlik ya da beraat alacağıma eminim. İktidar ve iktidara yakın kişilerde sürekli hedef gösterme var. Bu sadece bana yönelik bir şey değil, herkese yapılıyor. Bu durumun hukukla açıklanacak bir tarafı yok. Tamamen iktidarın kendisine muhalif olan herkesi susturmaya yönelik bir tavırdır. Bu hukuksuzluklar devam ettiği sürece onlar da bir korku iklimi oluşturmaya çalışılıyor. Buna izin vermemek lazım. Biz buna izin verdikçe üstümüze geliyorlar ve bunu medyalarıyla devam ettiriyorlar. Buna izin vermemek lazım. Her yerde hukuku ve adaleti savunmak gerekiyor. Bu hepimizin topluma karşı bir sorumluluğu ve görevidir” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here