Assange, hakim karşısına çıktı

0

WikiLeaks’in kurucusu Julian Assange, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) iade talebi nedeniyle bugün hakim karşına çıktı.

İngiltere’nin başkenti Londra’da yedi yıldır yaşadığı Ekvador Büyükelçiliğinde geçen sene nisan ayında gözaltına alınıp tutuklanan WiiLeaks’in kurucusu Julian Assange’un ABD’ye iadesine ilişkin davanın ilk duruşması bugün başladı.

Duruşma, Assange’ın tutulduğu Belmarsh Hapishanesi yakınındaki Woolwich Mahkemesi’nde gerçekleştiriliyor.

Julian Assange takım elbise içinde ve tıraş olmuş bir şekilde görüntülenirken, mahkeme önünde toplanan destekçileri de ABD’yi ve İngiltere’yi protesto etti.

Hakim Vanessa Baraitser de, mahkemede yaşanabilecek olası protestoların önün kesmek için huzursuzluk çıkaranların salondan çıkarılacağını duyurdu.

“CİNAYETTEN VE SAVAŞ SUÇLARINDAN BAHSEDİYORUZ”

Assange’ın avukatı Jennifer Robinson, davanın araştırmacı gazeteciler için hayati önem taşıyan faaliyetlerin cezalandırılmasına yol açabileceğini vurguladı.

GAZETECİLİK, SUÇ İŞLEMENİN BAHANESİ OLMAZABD’yi savunan avukat ise, Assange’ın Batı’ya yardımcı olan insanların hayatını riske attığı için suçlu olduğunu ve bu nedenle iadesinin istendiğini belirtti. Avukat ayrıca “gazeteciliğin suç işleme bahanesi olmayacağını” savundu.

ABD, İngiltere tutuklu bulunan Julian Assange’ın, ABD “ülke tarihinin en büyük gizli bilgi sızdırmalarından birinde yer almak” ve “casusluk” dâhil 18 farklı suçtan iadesini talep ediyor. Suçlu bulunması durumunda Assange toplam 175 yıl hapis cezasına çarptırılabilir.

WikiLeaks’in en çok dikkat çeken ifşalarından biri, aralarında teslim olanların da yer aldığı sivillerin katlinin gizlenmesi ve mahkumlara işkence edilmesi gibi bilgilerin yer aldığı 2010’daki Irak belgeleri oldu. Afganistan ile ilgili belgeler ise, ABD öncülüğündeki koalisyonun yüzlerce sivili öldürdüğünü ve bunları gizlediğini ortaya koydu.

Kaynak: Sputnik Türkiye

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here