Avukat Aryen Turan hakkında hazırlanan iddianamede 2 yıl 6 aydan 10 yıla kadar hapis cezası istendi

İzmir Barosu Genel Kurulu’nda yaptığı konuşma nedeniyle açılan soruşturmara gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan Avukat Aryen Turan hakkında hazırlanan iddianamede “PKK/KCK silahlı terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etme” suçlamasıyla 2 yıl 6 aydan 10 yıla kadar hapis cezası istendi.

İzmir Barosu Genel Kurulu’nda Özgürlük için Avukatlar Derneği (ÖHD) adına yaptığı konuşmadan dolayı 2 Kasım’da gözaltına alınarak İzmir İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürülen Avukat Aryen Turan ertesi gün yurt dışına çıkış yasağı ve adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

Turan yaptığı konuşmada “kimyasal silah kullandığını” iddialarının araştırılmasıyla ilgili ifadeleri ve “Jin, jiyan, azadi” sloganı gerekçesiyle İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınmıştı.

AA’nın haberine göre, Aryen Turan hakkında, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianame 18. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi. Savcılık İddianamesinde şu ifadelere yer verildi; “Şüphelinin konuşmasının örgüt çağrısına uyumlu olarak TSK’nın icra ettiği operasyonlarda kimyasal silah kullandığı yönündeki iddiayı beyan ederek örgüte yönelik operasyonların durdurulması için ‘PKK/KCK silahlı terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etme’ suçunu işlediği anlaşılmaktadır.”

Cumhuriyet savcısı, Avukat Aryen Turan’ın, TCK’nin ilgili maddeleri uyarınca 2 yıl 6 aydan 10 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmasını talep etti. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here