Avustralya: Merkez sağ hükümet yeniden seçildi

0

Avustralya’da, Başbakan Scott Morrison, sürpriz seçim zaferinin ardından, merkez sağ koalisyonunu yeniden işbaşına getirdikleri için seçmenlere teşekkir etti.

Kamuoyu yoklamaları ve sandık başı anketlerinin gösterdiğinin tersine, seçimlerden zaferle çıkan Morrison, “mucizelere hep inandığını” söyledi.

Muhalefetteki İşçi Partisi’nin lideri Bill Shorten, seçim yenilgisini kabul ettiği konuşmasının ardından istifasını sundu.

Sandık başı anketleri İşçi Partisi’nin az farkla kazanacağını söylüyordu.

Ancak oyların yüzde 70’inden fazlası sayıldı ve alınan veriler koalisyon hükümetinin kazanacağını gösteriyor. Koalisyon partileri çoğunluğu ele geçirmek için gereken 76 sandelyeden 74’ünü kazanmış durumda, İşçi Partisi ise 66 milletvekili çıkartabildi.

Başbakan Scott Morrison, Malcolm Turnbull’ın yerine gelmesinden sonraki üç ayda muhafazakâr hükümetinde birliği sağladığını söylemişti.

Avustralya’da oy vermek zorunlu ve 16,4 milyon kayıtlı seçmen var.

Ülkede üç yılda bir genel seçim yapılıyor, ancak 2007’den bu yana hiçbir başbakan iktidarda kesintisiz üç yıl geçiremedi.

Başlıca sorunlar ne?

Anketlere bakılırsa, ekonomi, geçim derdi, çevre ve sağlık seçmenlerin başılıca kaygıları.

Uzmanlara göre, genç seçmenlerin özellikle iklim değişikliği ve bütçeye uygun ev bulunamamasının yarattığı öfkeyi sandığa yansıtacağı ve kuşakların çatışacağı bir seçim olacak.

Bazı uzmanlar ise kampanyanın büyük kısmına hakim olan vergi reformu önerilerinden en çok etkilenenin yaşlı Avusturalyalılar olacağını vurguluyor.

Liderlik karmaşası, yerli Avustralyalıların resmen tanınması ve kadın milletvekillerinin parlamentoda gördükleri muamele, ülkede son bir yılda tartışılan konular arasında.

Kimler yarışıyor?

Liberal-Ulusal hükümeti üçüncü kez iktidara gelmek için yarışırken, Başbakan Morrison, Turnbull’a iktidarını kaybettiren iç bölünmeleri giderdiğini söylüyor.

Morrison, ekonomi odaklı bir kampanya yürüttü.

Altı yıldır İşçi Partisi liderliği yapan rakibi Shorten ise, ekibindeki istikrarı ve iklim değişikliği, geçim ve sağlık konusunudaki polikalarını öne çıkarttı.

Seçimde, Yeşiller, Tek Ulus ve Birleşik Avustralya Partisi gibi daha küçük partiler ve bağımsız adaylar da yarışıyor.

Oylama nasıl yapı ldı ?

Avustralya’da seçimler hep cumartesi günleri yapılıyor. Avustralya Seçim Komisyonu, bu oylamada ülke çapında 7 bin dolayında sandık kurulduğunu açıkladı.

18 yaşından büyük herkez oy vermek zorunda, aksi takdirde 20 Avustralya doları para cezası veriliyor.

Son seçimlerde Avustralyalı seçmenlerin yüzde 95’i oy kullanmıştı.

Kaynak: BBC

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here