• Per. Kas 26th, 2020

İMC Haber 24

Haber sokakta, haber yerde!

Avusturya Diyanet ve Milli Görüş camilerini kapatma kararı aldı

Avusturya ibadethaneden çok AKP merkezi gibi kullanıldığı gerekçesiyle Diyanet ve Milli Görüş’e ait camileri kapatma kararı aldı.

Avusturya Parlamentosu’nun, ülkedeki Diyanet ve Milli Görüş’e bağlı camileri kapatma kararı aldığı belirtildi.

Avusturya Yeşiller Partisi eski milletvekili Berivan Aslan sosyal medyadan paylaştığı tweetinde, “Avusturya Parlamentosunda bugün Diyanet ve Milli görüş camilerinin kapatılması büyük bir çoğunlukta kararlaştırıldı. İbadethane yerine daha çok AKP parti merkezleri olarakk kullanılması gerekçe olarak gösterildi. Sosyal Demokratlar bu kararı desteklemedi. #Avusturya” ifadelerini kullandı.

Aslan, kararın her iki kurum ve organizasyona bağlı camilerin ibadethane fonksiyonu görmedikleri ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın siyasi uzantıları haline geldikleri gerekçesiyle alındığını ifade etti

Bugünkü (25 Eylül) Avusturya Parlamentosu oturumunda kabul edilen karar, bu iki yapıya bağlı camilerin kapatılması konusunda hayli net bir hüküm içeriyor. Meclis bugünkü son oturumunda söz konusu kararı alırken, ülke pazar günü genel seçimlere gidiyor.

Seçimler sonucunda iktidara gelecek hükümetin alınan kararı uygulayıp uygulamayacağı, seçim sonrası tablo ile netlik kazanacak ancak bir süredir iktidarda, söz konusu yapılara ait camilerle ilgili rahatsızlık dikkat çekici boyuttaydı

Kaynak: Kronos

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir