AYM’den utanç verici karar

 Anayasa Mahkemesi (AYM) Cizre’de 2015 yılındaki sokağa çıkma yasağında hayatını kaybedenlere dair “ihlal yok” kararı verdi.

Anayasa Mahkemesi (AYM), Cizre’de sokağa çıkma yasağında sırasında hayatını kaybedenlere dair “ihlal yok” yönünden verdiği kararın gerekçesini açıkladı.

AYM, Şırnak’ın Cizre ilçesinde 14 Aralık 2015 tarihinde ilan edilen sokağa çıkma yasağı sırasında hayatını kaybedenlerin yaşam hakkının ihlal edildiğine dair başvuruyu “kabul edilemez” bulmuştu.

“Kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edilmesi”, “Bireysel başvuru haklarının ihlal edilmesi”, “Kötü muamele yasağı, özel hayata ve aile hayatına saygı hakkı ile din ve vicdan özgürlüğünün ihlal edilmesini”ne dair yapılan başvurunun gerekçeli kararında, “yaşam hakkının öldürmeme yükümlülüğü” ve “yaşam hakkının usul boyutu” bakımından ihlal olmadığına yer verildi. 

“ÖLÜMCÜL GÜÇ KULLANMAK MUTLAK ZORUNLULUK”

Anayasa Mahkemesinin kararında, güvenlik güçlerinin müdahalesinin orantılı olduğu iddia edilerek şöyle denildi:

“Güvenlik güçlerinin, kendilerinin ve başkalarının hayatlarını koruma, silahlı ayaklanmayı bastırma meşru amacına daha hafif bir sınırlama ile ulaşmalarının mümkün olmadığı ve ölümcül güç kullanmalarının mutlak zorunluluk olduğu kanaatine varılmıştır.” 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here