Barzani Yardım Vakfı yetkilisi: Vizelerimiz bittiği için ülkemize geri döndük

Emin Ertuşi, bazı Türkiye arama kurtarma ekiplerinin kendilerini alandan uzaklaştırarak kameralar eşliğinde sanki enkaz altındakileri kendileri bulmuş gibi çekim yaptıklarını ifade etti.

Independent Turkish’in haberine göre Irak Bölgesel Kürdistan Yönetimi’nden deprem bölgesindeki  çalışmalar için Türkiye’e gelen Barzani Yardım Vakfı Yetkilisi Abdulwahid Emin Ertuşi, deprem sonrası bölgede yaşadıklarını Independent Türkçe’ye anlattı. 

200 iş makinası ve 80 kişilik arama kurtarma ekibiyle Iraktan geldiklerinde Adıyaman’a gelmek istediklerini ancak Islahiye’ye yönledirildiklerini belirten Ertuşi, 3 gün Islahiye’de çalıştıktan sonra tekrar Adıyaman’a gönderildiklerini belirtti.

Ertuşi, kurtarma çalışmaları esnasında yerlerini tespit ettikleri canlı insanlar veya cenazelere ulaşmak için tünel sistemini oluşturduklarını ve çalışmalara böyle devam ettiklerini vurgulayarak, bazı Türkiye arama kurtarma ekiplerinin kendilerini alandan uzaklaştırarak kameralar eşliğinde sanki enkaz altındakileri kendileri bulmuş gibi çekim yaptıklarını ifade etti

Ülkeye girişte belirli tarih aralığı için vize verildiğini ifade eden Ertuşi, 25 şubatta vizelerinin dolduğunu, vize yenileme için bir kısımlarının ülkelerine dönmek zorunda olduğunu ifade etti. Kurdukları çadırkentlerde uzun süreli çalışmak istediklerini belirten Ertuşi, 200 iş makinesinin bakım onarım ve yedek parça ihtiyaçlarını burada yapamadıkları için tekrardan  ülkelerine gönderdiklerini belirten Emin, Türk Devletinin talebi olması halinde daha fazla iş makinası, ekipman ve ekip ile alanda daha fazla görev alabileceklerini belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here