Batman’da Türkçe bilmeyen kadına para cezası

0

Batman’da TÜİK’in anketine Türkçe bilmediği için cevap veremeyen Tenzire Çetin’e bin 55 lira para cezası verildi. 6 çocuk annesi Tenzire Çetin’in evine ceza makbuzu gönderilirken TÜİK yaptığı açıklamada “Ankete katılım zorunluydu” dedi.

Batman’da yaşayan 50 yaşındaki Tenzire Çetin’e TÜİK’in anketörlerine Türkçe cevap vermediği için bin 55 liralık idari para cezası verildi. Çetin, Türkçe bilmediği için soruları yanıtlayamadığını ve bu yüzden ceza aldığını söyledi.

Batman Son Söz Gazetesi’nde yer alan haberde, anketörler aracılığı ile sahada çalışma yürüten Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Siirt Bölge Müdürlüğü’nün 2015 yılında Batman’lı Tenzire Çetin’e (50) soru sorduğu, Türkçe bilmeyen, okuma ve yazması olmayan Çetin ise sorulara yanıt vermek istemediği yer aldı.

Bunun üzerine geçtiğimiz hafta 6 çocuk annesi Tenzire Çetin’in evine ceza makbuzu geldi. Siirt TÜİK Bölge Müdürlüğü ekiplerince bütçe anketine katılmadığından ötürü kabahatler kanunu kapsamında Çetin bin 55 TL idari para cezasına çarptırıldı.

TÜİK’TEN AÇIKLAMA ANKETE KATILIM ZORUNLUDUR

TÜİK Siirt Bölge Müdürlü Yetkilileri, “TÜİK anketörlerimiz, saha araştırmalarında evlere giderler. Ölüm, hastalık, evde olunmaması durumu hariç, ankete katılım zorunludur. Ankete katılmaması durumunda vatandaşın evine mahkemeden tebligat gider. 7 iş günü içinde o tebligata yanıt vermesi gerekiyor. Tebligata da yanıt vermemiş ise mahkemece Anket Kanunu kapsamında cezaya çarptırılır” dedi.

Kaynak: Duvar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here