Berkin’i 7 yıl önce bugün vurdular…

0

7 yıl geçti. Geçen zaman yaralarımızı sarmadı. Başka çocukların öldürülmemesini istedik, kör kurşunların hedefinde çocuklar oldu. Berkin’in yaşayamadığı çocukluğu bütün çocukların yaşamasını istiyoruz. Berkin için ADALET istiyoruz. Özlemle oğul…”

 

Haziran Direnişi sırasında Okmeydanı’nda polisin attığı gaz kapsülü ile kafasından yaralanan ve 269 gün boyunca yaşam mücadelesi veren Berkin Elvan’in vurulmasının üzerinden tam 7 yıl geçti. Berkin’in katledilmesine ilişkin davada bugüne kadar 20’ye yakın duruşmada katil hala açıklanmadı. Tek sanık olan polis Fatih Dalgalı ise tutuksuz yargılanıyor.

Berkin Elvan, Gezi Direnişi sırasında Okmeydanı’ndaki evinden çıkıp ekmek almaya giderken polisin kafasına ateşlediği gaz kapsülünün isabeti sonucu 269 gün yoğun bakımda kaldıktan sonra 15 yaşında, 16 kilodayken 11 Mart 2014’te hayatını kaybetti. Berkin Elvan’ın katledilmesine ilişkin soruşturmada 42 şüpheli polis hakkında takipsizlik kararı verilerek yalnızca 1 polis hakkında “olası kasıtla adam öldürmek”ten dava açıldı. Berkin Elvan’ın öldürülmesine ilişkin 3,5 yıl sonra tamamlanan soruşturma sonucunda polis Fatih Dalgalı hakkında iddianame hazırlandı.

ADALET ARAYIŞI…

İddianamede, Dalgalı’nın ‘olası kasıtla öldürmek’ suçundan cezalandırılması istendi. Mahkeme başkanı davanın yüzde 80-90’ının bittiğini söyledi. Dava kapsamında pek çok kez bilirkişi raporu istendi. Olay anının görüntülerindeki kişinin ZET tüfeği kullanımında yönetmeliklere, talimatlara aykırı hareket edip etmediği hususunda İzmir Foça Jandarma Okulu Komutanlığında görevli gaz tüfeği eğitmenleri tarafından hazırlanan raporun sonucu mahkemeye sunuldu. Raporda, polisin biber gazı silahı kullanmada eğitimli olduğu ve ‘kanuni sınırların bilincinde hareket ettiği’, uygulamadan doğacak hukuki boyutları yorumlayacak seviyede personel olduğunun anlaşıldığı, nişan alıp almadığının tespit edilemediği ve bu konudaki gerçeği ‘ancak polisin kendisinin bileceği’ sonucuna varıldı. Mahkeme heyetinin talep ettiği hususlarda rapor içeriği gelmediği için bilirkişi raporu ve dosya Adli Tıp Kurumu’na gönderildi. Adli Tıp Kurumu ise “görev kapsamımızda değil” diyerek dosyayı mahkemeye iade etti.

Sanık Dalgalı’nın tutuksuz yargılandığı davada 20’ye yakın duruşma gerçekleştirilirken bir sonraki celse 23 Eylül’de görülecek.

‘ÖZLEMLE OĞUL…’

Elvan ailesi tarafından yayınlanan mesajda ise şu ifadeler kullanıldı:

“7 yıl geçti. Geçen zaman yaralarımızı sarmadı. Başka çocukların öldürülmemesini istedik, kör kurşunların hedefinde çocuklar oldu. Berkin’in yaşayamadığı çocukluğu bütün çocukların yaşamasını istiyoruz. Berkin için ADALET istiyoruz. Özlemle oğul…”

7 yıl geçti.
Geçen zaman yaralarımızı sarmadı.
Başka çocukların öldürülmemesini istedik, kör kurşunların hedefinde çocuklar oldu.
Berkin’in yaşayamadığı çocukluğu bütün çocukların yaşamasını istiyoruz. Berkin için ADALET istiyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here