Bomonti Bira Fabrikası Diyanet’e devredildi

0

Türkiye’nin ve İstanbul’un erken sanayi mirasları arasında bulunan Bomonti Bira Fabrikası’nın birer parçası olan taşınmazlar Diyanet’e tahsis edildi.

Artı Gerçek’ten Rıfat Doğan’ın yaptığı habere göre, İstanbul’un önemli simgeleri arasında yer alan Bomonti Bira Fabrikası’nın kalan son binaları da Diyanet’e tahsis edildi.

1890 yılı içerisinde Feriköy’de kurulan Bomonti Bira Fabrikası ve ona ait binaları 1998 yılı içerisinde İstanbul 1 No’lu Koruma Kurulu tarafından ‘korunması gereken kültür varlığı’ statüsüne alınarak tescil edilmişti.

İstanbul’un erken sanayi mirasları arasında yer alan tarihi yapı ile ilgili olarak İstanbul 2 No’lu Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun aldığı kararla 1548 ada 9-10 parsel üzerinde yer alan Hazine Maliyesi’ne ait Bomonti Bira Fabrikası’nın birer parçası olan ‘Eski Malt Binası’, ‘Eski Silo’, ‘Eski Arpa Temizleme Binası’ ve ‘Eski Kazan Dairesi’ taşınmazlarının Diyanet İşleri Başkanlığı’na tahsisine onay verdiği ortaya çıktı.

Otopark, mescit ve yurt yapılacak

Kurul ayrıca 13 haziran gününde aldığı kararla da mimar Halil Onur’un tescilli yapıların yer aldığı alana yönelik olarak hazırladığı ve içerisinde ‘mescit, yurt, sergi salonu ve katlı otopark’ bulunan projeyi de uygun bularak, söz konusu taşınmazların söküm ve yıkımına da izin verdi.

Mimarlar Odası’ndan dava hazırlığı

Söz konusu kararın yargıya taşınacağını ifade eden Mimarlar Odası, “Geri dönüşü mümkün olamayacak uygulamalara mahal verilmemesi için özellikle sit alanlarında ve korunması gerekli kültür varlıklarının bulunduğu parsellerde ortak kültür mirasımızın gelecek kuşaklara devredilmesi konusunda anayasal ve evrensel sorumluluğu bulunan belediyenizin ilgi konusu hakkına yapılan işlemlerin durdurulmasını ve tarafımıza bilgi verilmesini önemle rica ederiz” dedi.

Şişli Belediyesi Kent Konseyi Genel Sekreteri Tolga Bektaş da, tahsis ve söküm/yıkım kararına tepki göstererek, “Kent belleğinin önemli bir parçası olan Bomonti Bira Fabrikası’nın bu şekilde yıkılması kabul edilemez. Mimarlar Odası, konuyu yargıya taşıyacak, biz de davaya müdahil olmak için başvurumuzu yapacağız” ifadesini kullandı.

Kaynak: LemanHaber

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here