Bu yıl 3.’sü düzenlenecek Yılmaz Güney Kültür Sanat Festivali’ne başvurular 1 Şubat’ta başlıyor.

0

Yılmaz Güney Kültür Sanat Festivali’ne başvurular 1 Şubat’ta başlıyor. Yılmaz Güney Vakfı’nın desteği ile restore edilen Güney’in filmleri de gezici tırlar ile festivalde izleyicilerle buluşturulacak

Bu yıl 3.’sü düzenlenecek Yılmaz Güney Kültür Sanat Festivali’ne başvurular 1 Şubat’ta başlıyor. Yüz Çiçek Açsın Kültür Merkezi’nin (YÇKM) düzenlediği festivale bu kez Dersim Belediyesi ve Yılmaz Güney Vakfı da destek veriyor. Öykü, şiir, fotoğraf, sinema ve karikatür sanat alanları dahilinde düzenlenecek festival 1 Şubat’ta başlayacak.

 

Üç dilli festival

Festival düzenleyicileri başvurulara ilişkin, “Festivalin genel yönelimi, katılımcıları birbiriyle yarıştırmak değil; sanatla ilgili olan kesimleri bir araya getirmek, tecrübe paylaşımı sağlamak, iyiye ve güzele dair düşleri birleştirmek, üretimi ve emeği özendirmektir” ifadesinde bulundu. Festivalin amacı, “Yılmaz Güney’in sanat anlayışının temeli olan, halktan yana sanat yapan amatör ya da profesyonel tüm sanatçıları, ortak bir platformda buluşturmak ve üretime teşvik etmek” şeklinde açıklanıyor. Festivale gönderilecek eserler öykü ve şiir kategorilerinde Türkçe, Kurmancî/Kırdaşki, Zazaki/Kırmanckî, Ermenice dillerinde, sinemada ise dil sınırlaması olmamakla birlikte Türkçe altyazı eki ile her dilden kabul edilecek. 1 Şubat’ta başlayan başvurular 15 Nisan tarihine kadar sürecek.

Ödül töreni Dersim’de

Festival, 15 Nisan-1 Haziran 2020 tarihleri arasında, İstanbul ve Dersim başta olmak üzere birçok şehirde yapılacak etkinliklerle devam edecek ve 7 Haziran’da İstanbul’da 14 Haziran’da ise Dersim’de düzenlenecek ödül törenleriyle de son bulacak. Yılmaz Güney Vakfı’nın çabalarıyla restore edilen Yılmaz Güney’in filmleri de gezici tırlar ile festivalde izleyicilerle buluşturulacak, birçok köy ve mahallede yapılacak gösterimlerle beyaz perdede izlenme olanağı sunulacak.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here