Bugün bayram, evinizde yeni bayramlıklarla eşinizin, çocuklarınızın, annenizin, babanızın, ablanızın, kardeşinizin bayramını kutluyorsunuz. Çocuklarınıza bayram harçlığı vererek güne başlıyor olmalısınız.

Güne güzel bir başlangıç yapamayan bu coğrafyanın her hangi bir yerinde binlerce, on binlerce ve milyonlarca insan var. Onların açlığını hissedebiliyor muyuz?

Van İşçileri
                              Van İşçileri

Van’da da iki senedir işinden olmuş 300 işçinin yaşam mücadelesi hakkında ne biliyoruz?

Söz gelimi, onların açlığını, 3 işçinin yaşadığı işsizlik travmasından dolayı yaşamını yitirdiğini ve bunlardan birinin intihar ettiğini biliyor muyuz?

En az bir düzine ailenin ev kirasını ödeyemediği için evlerinden olduklarını biliyor muyuz?

Bir İşçinin Anlatımı

300 işçinin yaşadıklarına bir göz atıp, bir işçinin aktarımıyla yaşananları okuyalım:

 

300 İşçinin İsim Listesi
300 İşçinin İsim ve Mülakat Listesi

 

“Ben Van Büyükşehir Belediyesinde Taşeron işçisi olarak çalışıyordum. Ak parti 2017 yılında taşeron isçisine kadro sözü verdi ve kanunu çıkardı. Yasa gereği mülakat yapılacak denildi. Başta Cumhurbaşkanı olmak üzere tüm Ak Parti’li Bakanlar, Milletvekilleri, siyasetçiler ve yöneticileri mülakatın formalite, çalışanın çalışma alanı ile ilgili basit sorulardan oluşacağı ve kimse mülakattan kalmayacaktır denildi. Van Büyük şehir belediyesi (Van valiliği) 2 Nisan 2018 tarihinde bizi mülakata aldı. Sonuçları bir hafta sonra açıkladı ve 306 kişi başarısız sayılarak işten çıkarıldı. Yapılan itiraz ret edildi.”

 

 

Mahkeme kararına iki sayfalık örnek
Örnek Sayfalar Karar

“Bireysel olarak davalar açıldı ve Van idare mahkemesi ve Erzurum Bölge idare mahkemesi Yürütmeyi durdurma kararı verdi. Mahkeme kararı gereği Van Büyükşehir Belediyesi (Van Valiliği) Mart 2019 da tekrar mülakat yaptı. 1 Nisan 2019 tarihinde sonuçları ilan etti ve tüm herkesi başarısız kıldı. İtirazlar tekrar ret edildi. Bu mülakatta sorulan sorular Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve hükümet yetkilileri ile tüm Ak Parti yönetici ve siyasi erkânının beyanlarına uygun ve tamamen mesleki konulardan kim ne iş yapıyorsa o soruldu. Ben, bana sorulan sorulara tamamen doğru cevap verdiğime eminim. Fakat yine elendim. Tekrar idare mahkemesine gittim, tekrar dava açıldı. Tekrar yürütmeyi durdurma kararı aldık. Van Büyükşehir Belediyesi (Van Valiliği ) 7 Mart 2020 tarihinde tekrar 3. sefer mülakatı yaptı. Ve yine herkes elendi. İtiraz ettim daha cevap verilmedi. 2 yıldır işsizim. Mağdur ve perişan durumdayım. Tüm Hükümet yetkilileri Bakanlar ve Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan mülakattan kimse kalmayacak dediler; ama Van Valiliği başka bir tavır içinde. 306 kişiyiz. Mağduruz işimiz dönmek istiyoruz.”

 

İşçiler, süreci kısaca şöyle anlatıyor; “Aralık 2018’de mülakata alındık. Ancak 1706 işçiden 440’ı mülakatı geçemediği için kadroya alınmadı. İtiraz ettik. 7 Mart 2020’de İkinci kez mahkemenin yolunu tuttuk. Bu kez 261 kişi için iade kararı verdi. Yine de 27 Mart’ta yapılan mülakatla yeniden başarısız ilan edildik. ”

Bitmek Bilmeyen Mülakatlar

Üçüncü mülakat sonrası Van Valisi Mehmet Emin Bilmez‘e “işçilerin işe geri alınmadığı’ şeklinde bir soruya Vali’nin” Üzerimde yerel bürokrasi baskısı var. İçişleri Bakanlığı’na giderse işe iadelerini onaylarım “yanıtını verdiğini duyduklarını aktaran Belediye emekçileri, mahkemede kazandıkları yasal haklarının bürokratik engellerle kaybettiklerini ifade ediyorlar, Gerçek olan ise herkes topu bir birine atıyor olması.

Keyfi Oyalamalar

AKP Belediye Başkan adayı ve AKP’li milletvekillerine ulaşıp dertlerini sayısız sefer anlatmaya çalışan emekçiler, her seferinde hayal kırıklığı yaşadıklarını ve tüm kapıların yüzlerine kapandığına işaret ediyorlar.

Nuri Gülacar, Osman mülakatın ‘öylesine bir şey olduğu’nu söylemişler, Abdullah Arvas ise işçileri neredeyse aşağılamış. Van AKP Belediye Başkan adayı Necdet Takva ve AKP milletvekilleri, “işçilere haklısınız” demişler; ama hiçbirisi de işçiler için girişimde bulunmamış ve hatta işçilerin oylanmasında rol almışlar.

Mahkeme Kararını Yaşama Geçirmeyen Unsurlar: Bürokrasi, Kayyım ve Fişleme

İşçiler iki sefer mahkemeye gidiyor ve her seferinde mülakata sokuluyorlar; sorular çok basit sorular olmasına rağmen 300 işçide birden işe alınmıyor. İşçiler yine mahkemeye gidiyor, yine aynı senaryo tekrarlanıyor. Üç sefer mahkemeyi kazanan işçilerin kadro hakkı olmasına rağmen kayyım, bürokratik engeller ve fişlemeye mahkeme kararının uygulanmasının önünde engel oluyorlar.

İşçiler neden fişleniyor? HDP taraftarı işçiler oldukları için. AKP ve diğer parti ile gönül bağı olunması sorun teşkil etmiyor; ama HDP’ye oy veren emekçiler olduğunda, hem belediye emekçilerinin fişlenmesine ve hem de mahkeme kararına rağmen işe alınmamanıza neden olabiliyor. Fakat mahkemenin işçilerle ilgili işe alınmaları sakıncalıdır diye tek bir kararı ve hatta açılan böyle bir dava bile yok. Hukuk işçileri haklı görüyor, açılan davayı kazanıyorlar; ama gelin görün ki, hukukun üstünde partizancı bürokrasi ve fişleme nedeniyle işçilerin tüm hayatı adeta adım adım sefalete ve ciddi travmatik sorunlara dönüşüyor.

İnsani Sorunlar Artıyor

Bu sorunlar,  üç işçinin yaşamını yitirmesine kadar giden zincirden oluşuyor. Bakılmak zorunda olunan yalnızca sizin canınız değil, çocuklar, eş ve hatta anne ve babalar var. Çok sayıda işçi kirasını ödeyemediği için evsiz kalıyor. Korona sürecinde ise işçiler tabiri caizse sefalete itiliyorlar. Hiçbir yerden hiçbir gelirleri yok.

Sonuç Olarak

Toplumsal dayanışma güçlenirse şayet, işçilerin sesleri ve talepleri en uzak noktalara kadar ulaşır.

Bugün bayram. 300 işçinin kazanılmış hakları ellerinden alındı, aç ve sefalet içindeler. Bu bayram, onları unutmayalım.

 

 

İMC Haber24 /Celal Yardımcı

 

 

Tag: Van işçileri, Açlık, Kayyum, Kayyım, Bayram, Mahkeme Kararları, İntihar, ÖlümTravma

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here