Cezaevlerinde MİT’in Direnişi Kırma Faaliyetlerine Dikkat!

0

Türk hapishanelerinde siyasi tutsaklara yönelik baskı ve işkenceler de devam ederken, cezaevlerinin Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) devrimci tutsaklara yönelik teslim olma ve Özel savaş politikalarının sonuç almasını sağlamak amacıyla ajanlaştırma yöntemlerini kullandığı ve bilgi toplamak amacıyla cezaevlerine yöneldiği öğrenildi.

 

 

İmralı işkence sistemi başta olmak üzere tüm cezaevlerinde baskı ve işkence giderek artmakta, hak arayan toplumsal kesimler üzerindeki baskı ve terör uygulamaları neredeyse zirve yapmaktadır. Kürdistan ve Türkiye cezaevlerinde siyasi tutsaklara yönelik gündemden düşmeyen hak ihlalleri en üst düzeyde yaşanırken, bu sefer de AKP özel savaş yönetiminin siyasi tutsakların varolma, teslim olmama ve zindanı mücadele alanı haline getirme amaçlarını kıramayınca, cezaevlerini MİT’in yararlanabileceği temel kaynak konumuna getirildiği ortaya çıktı. MİT tarafından atanan müdürler yoluyla cezaevlerini kontrol etmek, buradan ajan devşirmek, bilgi toplamak ve Özel savaş politikalarının sonuç almasını sağlamak amacıyla aktif faaliyetler yürüttüğü öğrenildi.

Cezaevi idaresi MİT denetiminde

Her cezaevinde genellikle ikinci müdürlerden birinin direkt olarak MİT tarfından belirlendikleri bildirildi. Belirlenen bu müdürlerin gardiyanları da zorladığı ve tutsaklara karşı ajanlık faaliyetleri yürütmeleri istendiği bildirildi. Cezaevinin her bir köşesine yerleştirilen kameralar ile siyasi tutsakların idare tarafından yoğun baskı ve sindirme politikalarına maruz kalmalarının yanı sıra, ortam dinlemeyle de tutsakların her yaptığı ve konuştuğunun kontrol edildiği, buna uygun günü birlik politikalar belirlenerek her tutsağa yönelik ayrı dosyalar tutulduğu ve sürekli güncellendiği, bu temelde de tutsaklara yönelik uygulamalar belirtilerek yürütüldüğü bilgisine ulaşıldı.

Tutsakların Direnişini Kırma Çabaları Boyutlandırıldı

Özel savaş yönetiminin cezaevlerinde sorguda siyasi tutsakların direnişini kıramadığı, düşüremediği kişilerin MİT tarafından avukat, revir, müdürle görüşme adı altında görüşmeye çağrılarak onlara tehdit, şantaj ve vaatlerle ajanlık dayatıldığı öğrenildi. Bunun yanında, son dönemlerde dışarda ajanlık yapan ya da sorguda ajanlaştırılan kimi unsurların devrimci tutsakların içine sızdırıldığı ve bu politikanın yaygınlaştığı öğrenildi. Ajanlaştırılan unsurların yaşamda çelişki ve güvensizlik yaratmak ile görevlendirildikleri bildirildi.

Son dönemlerde dışarda kontralaşmış, Jitemle çalışmış, tetikçilik yapmış ve deşifre olan ajanların da devrimci tutsakların ortamına götürüldükleri gelen bilgiler arasında. MİT’in bu  ajanlardan kurtulmak için devrimci tutsaklar tarafından cezalandırılmasını istediği, bu şekilde de pravakasyon ortamı yaratılarak katliam zemini oluşturmak istediği ortaya çıktı.

Tutsaklar Direnişe Devam Ediyor

Tüm bu uygulamalara karşı tutsakların direnişle karşılık verdiği ve MİT’in oyunlarına gelmeyerek cezaevlerini direniş merkezleri haline getirmekten vazgeçmeyeceklerini belirttikleri bildirildi. Siyasi tutsaklların tüm uygulamalara, kısıtlamalara ve dayatmalara rağmen yaratılmak istenen ortama asla müsaade etmeden, iktiarın insanlık dışı uygulamalarına ve ajanlaştırma oyunlarına gelmeden direnişlerini sürdürdükleri belirtildi.

Haber Bilal Macit

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here