CHP Kürt Sorununda İnsiyatif Almak İstiyor

0

T24 yazarlarından Murat Sabuncu, “Kılıçdaroğlu HDP’siz Kürt sorununun çözülmesini zor görüyor, yeni rapor yolda” başlıklı yazısında, Kemal Kılıçdaroğlu liderliğindeki CHP’nin Kürt sorunu konusunda 2020’de daha çok ses çıkartıp inisiyatif almaya hazırlandığını dile getirdi. Bu bağlamda CHP’nin yeni partiler dahil diğer partilerle görüşmelere başladığı dile getirildi.

Bu duruşun HDP’li seçmende nasıl bir kırılma yarattığını zaman gösterecek ama Kemal Kılıçdaroğlu liderliğindeki CHP Kürt sorunu konusunda 2020’de daha çok ses çıkartıp inisiyatif almaya hazırlanıyor. Bunun için üç koldan çalışma yürütülüyor. CHP’den bir grup ‘alanda’ çalışarak bilgi-görüş topluyor. Kılıçdaroğlu’nun da bizzat katıldığı hem bölgeden hatırı sayılır isimlerin hem de Türkiye’nin tanınmış akademisyenlerinin olduğu arama toplantıları düzenleniyor. Bu iki alandan gelen bilgilerle de bir yandan partinin bilim kurulu Şubat 2020’de ana hatları açıklanacak Kürt sorunu politikası ile ilgili bir rapor hazırlıyor. Bir yandan da daha önce CHP’nin ’22 soru 22 cevap’ başlıklı soruna ilişkin çözüm önerilerini sunduğu çalışma yenileniyor.

Geçtiğimiz hafta İstanbul’da yapılan Kılıçdaroğlu’nun da katıldığı toplantıda kritik başlıklar öne çıktı. Katılımcılardan az da olsa bir kısmı CHP’nin bundan sonra Kürt seçmenden oy almasını zor gördüğünü ifade etti. Ancak çoğunluk ‘yeni, cesur bir söylem geliştirilebilirse yeniden bir araya gelinmesinin mümkün olabileceğinden’ bahsetti. Önemli konuşmalardan biri ise ‘iradesinin kayyımlar vasıtasıyla gasp edildiğini düşünen bölge seçmeninin yeniden sandığa gitmesi konusunda nasıl motive edileceği’ üzerine idi.

Kılıçdaroğlu ise katılımcılara şu başlıkları öne çıkaran bir konuşma yaptı. Buraya bir kısmını aktarıyorum: Sorunun çözülmesi için daha çok inisiyatif alacağız. Eskiden Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da CHP rozetiyle daha zor iş yapardınız. Şimdi bize olan ilgi, sevgi, çözüm beklentisi gözle görülür bir şekilde artıyor. HDP’nin Meclis’te olmasını önemsiyoruz. Onlar olmadan bu sorunun çözülmesi zor. Millet İttifakı’nı geliştirmek, genişletmek durumundayız. Davutoğlu ve Babacan ve ekipleri ile de bu konunun da içinde olduğu görüşmeler yapıyoruz. Çok uzak noktalarda değiliz.

Kılıçdaroğlu’nun söylediklerine bakarak, Türkiye’nin farklı görüşlerinden kesimlerin bir araya gelerek ‘çözerse Erdoğan çözer’ ezberinin yıkılması mümkün mü? Zaman gösterecek. Ancak ‘Kürt sorununa çözüm’ denilince artık sadece Türkiye’nin anlaşılmadığı, Kuzey Suriye’den Irak’a geniş bir coğrafyada bilgi, birikim, öneri sahibi olmanın şart olduğu aşikar. 2020’nin ilk çeyreğinde CHP’nin de HDP’nin de kurultayları var. Anlaşılan büyük ihtimalle kurultaydan yine galibiyetle çıkacak Kılıçdaroğlu kurultay sırasında ve sonrasında ekibiyle birlikte çözüm için yeni öneriler getirecek. HDP’de ise her iki eş başkan değişse de ‘demokratik siyaset ve Türkiyelileşme iradesi’ değişmeyecek. Sonuçta önümüzdeki seçimler Kürt sorunundan dış politikaya Kanal İstanbul’dan parlementer sisteme dönüşe AKP – MHP hariç tüm partileri blok olarak bir araya getirecek.

Kaynak: Krdnews

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here