CHP’nin seçim stratejisi belli oldu

0

31 Mart’ta Ekrem İmamoğlu’nun kazandığı seçimin, YSK tarafından iptal edilmesinin ardından CHP’nin yeni seçim kampanyasının ayrıntıları ortaya çıkmaya başladı. CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, görünen, gürültü koparan değil görünmeyen bir kampanya yürüteceklerini, büyük mitingler düzenlenmeyeceğini, ramazan boyunca iftar ve sahur saatleri arasında evlerin ziyaret edileceğini söyledi.

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, 23 Haziran’da İstanbul’da tekrarlanacak yerel seçim öncesi kentte yürütülecek kampanyanın ayrıntılarını Sözcü’den Özlem Güvemli’ye anlattı.

‘ARTIK İTTİFAKIN DEĞİL TÜM İSTANBULLULARIN ADAYI’

Kaftancıoğlu, kampanya stratejisinde çok büyük farklılık olmayacağını ancak anlatılacak konularda farklılık olacağını söyledi. Kaftancıoğlu, “31 Mart seçimlerine giderken Ekrem İmamoğlu ittifak adayıydı ama İstanbul ittifakı kavramını da açıklayarak tüm İstanbullulara hitap etmiştik. Özelikle 6 Mayıs sandık darbesinden sonra bizim 31 Mart öncesinde anlattığımız gerçeklik ortaya çıktı. Artık Ekrem İmamoğlu ittifak adayı değil tüm İstanbulluların adayı olarak kampanyayı yürütecek” dedi.

CHP, ‘MAĞDURİYET’E ODAKLANACAK

Bu süreçte Ekrem İmamoğlu sahada kendisini, yapacaklarını anlatırken CHP örgütünün de İmamoğlu’nun mağduriyeti konusuna odaklanacağını dile getiren Kaftancıoğlu “Ekrem İmamoğlu mağdur edilirken asıl mağdur edilmek istenenin İstanbul halkı olduğunu anlatacağız. Stratejideki söylemlerimiz yine yerel söylem olacak. 31 Mart’tan önce yaptığımız gibi bire bir temaslarla olacak, yine büyük mitingler yapmayacağız büyük toplanmalar olmayacak” diye konuştu.

EV ZİYARETLERİ BAŞLADI

Ekrem İmamoğlu’na oy vermeyenlere ulaşacaklarını anlatan Kaftancıoğlu, İstanbul’un 39 ilçesinde 31 Mart’tan sonra çıkan sonuçlara göre güncellenmiş bir veri haritası oluşturduklarını söyledi. Sokak sokak insanların hangi partiye oy verdiklerini tespit ederek görüşmeler yapacaklarını aktaran Kaftancıoğlu, “CHP örgütü, gönüllüler ve her ilçede belirlediğimiz kanaat önderleri ayrı ayrı ev ziyaretleri yapacak. Şu an kadın kolları ve gönüllüler ev ziyaretlerine başladı. Biz yine görünmeyen çalışmalarla sonuç alacağız” dedi.

KAZANAMAYAN ADAYLAR DA SAHAYA İNİYOR

Kaftancıoğlu, Ramazan nedeniyle kampanya çalışmalarını iftar ve sahur saatleri arasında yaptıklarını kaydederek, “Görünen gürültü koparan değil görünmeyen vatandaşın hem aklına hem de yüreğine gerçekleri anlatan bir kampanya yürüteceğiz” dedi. Kaftancıoğlu, CHP’nin kazanamadığı ama büyükşehiri kazandıran ilçelerin belediye başkan adaylarının da sahada olacaklarını açıkladı.

23 HAZİRAN GECESİ HAZIRLIKLARI

Kaftancıoğlu, 31 Mart gecesi ve sonrasında yaşananlardan öğrendiklerini de hesaba katarak seçim günü ve gecesi çalışacak ekipleri biraz daha genişleteceklerini belirtti. İstanbul dışından yüzlerce binlerce insanın gelip görev almak istediğini anlatan Kaftancıoğlu, “Artık telefonlarımız kilitlendi. Kısa vadede şunu söylüyoruz: İstanbul’a şu an gelmenize gerek yok. Telefon fihristinizi açın İstanbul’da yaşayan tanıdıklarınızı arayın Erkem İmamoğlu’nu nasıl biliyorsanız öyle anlatın diyoruz. Kontrolsüz bir kitle gelip seçim çalışmalarında yer almayacak. Hepsi nereye gideceğini, nasıl çalışacağını bilen, görevini bilen kişiler olacak. Bizim çalışmamıza engel olacak bir kaos ortamına izin vermeyeceğiz onu bile planladık” dedi.

AA VERİLERİ KİMDEN ALIYOR?

Anadolu Ajansı’nın (AA) seçim gecesi veri akışını kesmesinin yaşanan tüm tartışmalar içindeki en önemli konu başlıklarından olduğuna dikkat çeken Kaftancıoğlu “O gece sandıkta bir oyun yapmak istediler biz İstanbul halkının oylarına sahip çıkarak onların oyununu bozduk. Oyların yüzde 96’sını 1.5 saatte yayınlayan Anadolu Ajansı, Ekrem İmamoğlu onların verisinde öne geçtiği anda bilgi akışını durdurdu. AA, seçim gecesi verileri kimden aldığını hala açıklamadı, açıklamak zorunda. Yüzde 96’sını 1.5 saatte yayınlayan AA geri kalan yüzde 1.5’i neden 12 saatte yayınlayamadı. AA devletin ve halkın vergileri ile kurulmuş resmi bir kurumdur. Nasıl seçime dönük operasyon yapma aracı haline geldiğini açıklamak durumundadır” dedi.

Kaynak: Artı Gerçek