Cumartesi Anneleri:Kayıplarımıza ve adalete ulaşmak için hukuk devleti istiyoruz” dedi.

0

CUMARTESİ ANNELERİ/İNSANLARI 767. HAFTA:

“26 Yıldır Soruyoruz: Hüseyin Taşkaya Nerede?”

İHD İstanbul Şubesi Başkanı Gülseren Yoleri, konuşmasında “Kayıplarımıza ve adalete ulaşmak için hukuk devleti istiyoruz” dedi.

Cumartesi Anneleri/İnsanları, Galatasaray Meydanı’nın 68 haftadır yasaklı olması nedeniyle kaybedilen yakınlarının akıbetlerini sormak için bir kez daha İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi’nde bir araya geldiler.

767’inci buluşmada ellerinde kırmızı karanfiller, kayıplarının fotoğraflarını taşıyan Cumartesi Anneleri/İnsanları bu hafta 26 yıl önce kaybedilen Hüseyin Taşkaya’nın nerede olduğunu sordular.

Bu haftanın basın açıklamasını yapan İHD İstanbul Şubesi Başkanı Gülseren Yoleri, konuşmasına “Kayıplarımıza ve adalete ulaşmak için hukuk devleti istiyoruz” sözleriyle başladı.

“Bucak Aşireti’nin hedefindeydi”

Hüseyin Taşkaya’nın kaybediliş sürecini anlatan Yoleri, şunları söyledi:

“42 yaşındaki 4 çocuk babası Hüseyin Taşkaya, Siverek’te yaşıyordu. 90’lı yıllarda tamamen Bucak Aşireti’nin hâkimiyetinde olan Siverek’te ağır hak ihlalleri yaşanıyordu. Müteahhit olan ve çevresinde sözüne itibar edilen Hüseyin Taşkaya, bu ihlalleri eleştirdiği için güvenlik güçlerinin ve Bucak Aşireti’nin hedefindeydi.

“Hüseyin Taşkaya, 6 Aralık 1993 tarihinde Siverek Bağlar Mahallesi’ndeki amcasının evinden askerler, polisler ve Bucak aşiretine mensup korucular tarafından gözaltına alındı. Gözaltı işlemini gerçekleştiren 30 araçlık konvoya Siverek Jandarma Karakol Komutanı Üsteğmen Ahmet Şentürk komuta ediyordu.

“Emniyet ‘bizde yok Sedat Bucak’a sorun’ dedi”

“Ailesi Hüseyin Taşkaya’yı sormak için jandarmaya, emniyete, savcılığa ve valiliğe başvurdu. Askeri yetkililer gözaltı işleminden kısa bir süre sonra Taşkaya’nın polisler tarafından götürüldüğünü söyledi. Emniyet ‘bizde yok Sedat Bucak’a sorun’ dedi. DYP milletvekili, aşiret reisi- korucu başı Sedat Bucak  ‘Bizim ekip almış fakat devlete teslim etmiş; bundan sonra haberimiz yoktur, devlet biliyor’  dedi.

“Siverek Cumhuriyet Başsavcılığı, Hüseyin Taşkaya’nın gözaltına alınmasını ailenin soyut iddiası olarak değerlendirdi ve takibata yer olmadığı iddiasıyla ‘takipsizlik kararı’ verdi. Ailenin tüm başvuruları sonuçsuz kaldı.

“Sorumlular: Korucular, Jandarma, Kaymakam…”

“Hüseyin Taşkaya’dan bir daha haber alınamadı. Toplumsal hafızamızda yer alsın diye bir kez daha söylüyoruz: Hüseyin Taşkaya’nın gözaltında kaybedilmesinden korucu başı Sedat Bucak başta olmak üzere korucular Ahmet Bucak, Ahmet Ersin Bucak, Halil Beyazkaz, Kemal Üzeyroğlu, İsmet Özeyranoğlu, Mustafa Üzeyroğlu sorumludur.

“Hüseyin Taşkaya’nın gözaltında kaybedilmesinden dönemin Siverek Jandarma Karakol Komutanı Üsteğmen Ahmet Şentürk,Siverek Kaymakamı Celalettin Yüksel, Urfa Jandarma Alay Komutam Seral Saral, Jandarma Asayiş Bölge Komutanı Korgeneral Hasan Kundakçı, Urfa Emniyet Müdürü Mehmet Cebe, Urfa Emniyet Müdürlüğü Siyasi Şube Müdürü Mustafa Tekin, Urfa Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin Fidanboy, Urfa Valisi Tevfik Ziyaeddin Akbulut sorumludur.”

Haber:Bilal Macit

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here