Davutoğlu: Demirtaş istifamdan sonra tutuklandı, yapabileceğim bir şey yok

0

Eski başbakan ve AKP kurucularından Ahmet Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın elindeki gücün Türkiye’nin ‘temel yapılarına zarar verdiğini’ söyledi.

Financial Times’tan Laura Pitel’e konuşan Davutoğlu, hala üyesi olduğu AKP’nin eskiden adalet ve ifade özgürlüğüne önem verdiğini ancak son üç yılda bu temel değerlerin ‘gözardı edildiğini’ kaydetti.

Eski başbakan, Türkiye’nin otoriter bir rejime sürüklenmesi konusunda sık sık uyarılarına dile getirdiğini söyleyerek “Ben birçok gazeteciyi korudum. Fikirlere ve entelektüel özgürlüğe saygı duyulması gerektiğini söyledim”ifadelerini kullandı.

Partisi için hala ‘sorumluluk hissettiğini’ belirten Davutoğlu, bununa birlikte ‘pek de umutlu olmadığını’ sözlerine ekledi.

‘Demirtaş’ın tutukluluğu benim sorumluluğum değil’

Yaklaşık üç yıldır tutuklu bulunan eski HDP eş başkanı Selahattin Demirtaş hakkında da konuşan Davutoğlu şunları söyledi: “Demirtaş ben istifa ettikten altı ay sonra tutuklandı, bu benim sorumluluğum değil. Bu yasal bir süreç, yapabileceğim bir şey yok.”

‘Eski başbakan korkarsa vatandaş konuşamaz’

Ana akım medyada sesini duyurmasına izin verilmediğini vurgulayan Davutoğlu, kendisini konuk eden Yavuz Oğhan, İsmail Saymaz ve Akif Beki’nin Sputnik ile RS FM’deki programlarına son verildiğini hatırlattı.

Davutoğlu bilinçli olarak yozlaşma ve nepotizm hakkında bir tartışma başlatmayı hedeflediği söyleyerek, “Çünkü eski bir başbakan olarak ben korkarsam vatandaş konuşamaz” dedi.

Eski başbakan sözlerine, “Eğer konuşmaktan, düşünmekten korkarsanız, bir çözüm bulunamaz” diyerek son verdi.

Kaynak: Diken

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here