Dernek ve vakıfların tepki gösterdiği teklif yasalaştı: Öngörülen cezalar ve eleştiriler neler?

0

TÜRKİYE

Dernek ve vakıfların tepki gösterdiği teklif yasalaştı: Öngörülen cezalar ve eleştiriler neler?
euronews • 27/12/2020 – 10:55
TBMM
TBMM – © Anadolu
Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), vakıfların ve derneklerin denetimini artıracak ve sivil toplum kuruluşlarının özgürlüklerini kısıtlama riski taşıdığı ileri sürülen Kitle İmha Silahlarının Yayılmasının Finansmanının Önlenmesi Teklifi’ni kabul etti.

Birçok yeniliğe imkan tanıyacak yasa, İçişleri Bakanlığı ve valiliklerin terör suçlamalarıyla soruşturulan dernek ve vakıf gibi örgütlerin üyelerini değiştirmesine izin verirken, bakanlığın ayrıca bu kuruluşların faaliyetlerini durdurmak için mahkemelere başvurmasının da önünü açıyor.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarında belirtilen organizasyonların veya bunlar tarafından doğrudan veya dolaylı olarak kontrol edilen ya da bunların adına veya hesabına hareket eden kişi veya kuruluşların yasaklı işlem ve faaliyetlerde bulunduklarına ilişkin makul sebeplerin varlığı halinde, Türkiye’deki mal varlıkları da gecikmeksizin dondurulabilecek.

10 bin ile 200 bin lira arasında para cezaları
Uluslararası kuruluşları da kapsayan kanun, bu kurumların ceza alabilmelerine imkan tanıyor. Bu cezalar, internet ortamında izinsiz yardım toplanmasının tespiti halinde 10 bin Türk lirasından 200 bin Türk lirası arasında değişiklik gösterecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here