”Devlet şiddeti evdeki şiddeti arttırıyor.”

0

Kentte dün yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan 23 kadının derhal serbest bırakılması gerektiğini söyleyen İHD Eş Genel Başkanı Eren Keskin, “AKP’ye çağrımızdır kadına yönelik şiddetten vazgeçin. Kadınların yaptığı çalışmalardan kaynaklı kadınlara uyguladığınız her şiddet evdeki şiddeti artıyor” dedi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma sonucu dün 23 kadın evleri basılarak gözaltına alındı. Konuya dair İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi, şube binasında basın toplantısı düzenledi.

Açıklamaya, İHD Eş Genel Başkanı Eren Keskin, Rosa Kadın Derneği, Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) Diyarbakır şubesi katıldı.

‘Cinsiyetçiliğe karşı çıkıyoruz’

İktidarın kadınlara karşı tavrını İstanbul Sözleşmesi’ni feshederek gösterdiğini ifade eden Eren Keskin, “Bu durum iktidarın kadına yönelik şiddeti onayladığı anlamını taşıyor. Dün arkadaşlarımızın evlerine yapılan baskında da hem duygusal hem de gözaltına alınarak fiziksel şiddet uygulandığını biliyoruz. Sivil alanda yaptıkları eylemler suç sayılarak, gözaltına alındılar. Bizler devletin kadın politikasını çok yakından tanıyoruz. Dün İstanbul’da eşini herkesin gözü önünde döven bir erkek serbest bırakılırken, bizim arkadaşlarımız gözaltına alındı. Bu nedenle ‘kadına yönelik şiddet politiktir’ derken, erkek ve kadın arasındaki ezme ve ezilme ilişkisine tek karşı çıkmıyoruz. Aynı zamanda ırkçılığa, militarizme ve cinsiyetçiliğe de karşı çıkıyoruz” dedi.

‘Evdeki şiddeti artırıyor’

Türkiye’de ve bölgede “muhalifim” diyen kurumların ve kitlelerin bu gözaltılara karşı çıkması gerektiğini belirten Eren, “Eğer çözümden bahsediyorsanız, taraf olmak zorundasınız. Onlarla dayanışmanın muhalefeti yükselteceğine inanıyoruz. AKP’ye çağrımızdır kadına yönelik şiddetten vazgeçin. Kadınların yaptığı çalışmalardan kaynaklı kadınlara uyguladığınız her şiddet evdeki şiddeti artıyor” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here