Devlet. Sur. Kamulaştırma ve Rant Kavgası

0

Diyarbakır’ın Sur ilçesine 3 yıl önce düzenlenen operasyonlar sırasında 4 bin 500 konut ve kentin kültürel varlıkları zarar görmüştü.  “Acele kamulaştırma kararı” ile boşaltılan Sur, TOKİ ve AKP döneminin ihale şampiyonu şirketleri aracılığıyla ranta açıldı

Birgün‘de yer alan habere göre, kentsel dönüşüm alanı ile ilan edilen Sur’da konut, butik otel ve iş merkezi inşaatları için 2018 yılında 100 milyon lira tutarında dört ihale yapıldı.

İhaleleri AKP iktidarlarında çok sayıda ihale alan “kadrolu” firmalar kazandı. Bunlardan 57 milyon liralık en büyük ihaleyi İstanbul Havalimanı projesinin bazı bölümlerinin yapımını üstlenen şirket, 31 milyonluk bölümünü ise TOKİ’nin çok sayıda ihalesinde adı geçen bir başka şirket aldı.

Dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu bölgede kentsel dönüşüme hemen başlanacağını açıklayarak “Sur’u öyle bir inşa edeceğiz ki aynen Toledo(İspanya) gibi olacak” demişti.

 

Diyarbakır’ın Sur İlçesi’nde Paşa Hamamı, Yoğurt Pazarı, Surp Giragos Ermeni Kilisesi, Şeyh Mutahhar Camii Dört Ayaklı Minaresi ayakları, Fatih Paşa Camisi (Kurşunlu Cami) ve kentin önemli pek çok kültürel varlığı devam eden sokağa çıkma yasakları ve çatışmalardan büyük zarar gördü. UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesine alınan Diyarbakır Surları’nda yaşanan bu çatışmalar hem kentin tarihine büyük zarar verirken hem de binlerce yurttaşı evlerinden etti. Yaşanan bu tablonun ardından Star gazetesi bugün “TOKİ göreve” manşetiyle çıkarken yıkımdan AKP’ye rant sağlama derdine düştü.

Devlet Sur halkına verdiği hiç bir sözü yerine getirmedi’

Devlet tarafından evleri yakılıp yıkılan A.D. isimli vatandaş, kendileri gibi binlerce insanın göçe zorlandığını, Alipaşa ve Lalebey başta olmak üzere 4 mahallede, Acele Kamulaştırma kararıyla, mahallede yaşayan ev sahiplerinin evlerinden zorla çıkartıldığını ve bunun karşılığında evleri bittiğinde geri vereceklerine dair sözü verildiği halde evlerinin verilmediğini ifade etti.

‘Ev sahiplerinin ödemeyeceği miktarda para isteniyor’

A.D. Sur’da evleri yıkılan ev sahiplerinin evlerine dönmeleri karşılığında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ev sahiplerinin ödemeyeceği miktarda para istediğini söyledi.

 

Birgün’den İsmail Arı’nın haberine göre Mimarlar Odası Diyarbakır Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Herdem Doğrul, “Sahada ikinci ve üçüncü firmalar çalışıyor. İhaleyi kazanan inşaat şirketleri buraya uğramıyor, ikinci ve üçüncü yüklenici firmalara yaptırıyorlar. İhaleyi alan şirketlerin ‘geçici kabulu’ Çevre ve şehircilik İlk Müdürlüğü tarafından onaylanmadı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı devreye sokuldu. Yapım işi tamamlanmadan bitmiş gibi gösterilmeye çalışıldı. Konut olarak belirlenen yapıların ise ticari alana dönüştürülerek satışına başlandı” dedi. Doğrul, Sur Kaymakamı Abdullah Çiftçi’nin Sur’a yılda 5 milyon turist geleceği açıklamasının aldatmaca olduğunu ifade etti.

Evlerimiz ne şekilde olursa olsun geri alacağız’

Sur’daki yurttaşların evlerine geri dönmemeleri için her türlü zorluğu çıkartıklarını kaydeden A.D., ” Biz yerimizi yurdumuzu kimseye bırakmayacağız. Bu güne kadar devlet tarafından yapılan baskılar bizi yıldırmadı bu saatten sonra da yıldıramayacağını iyi bilmeleri gerekir. Biz geri adım atmayacağız ve evlerimizi ne şekilde olursa olsun geri alacağız” dedi.

Daha önce de Diyarbakır Mimarlar Odası Şube Eş Başkanı Şerefhan Aydın“Sur’da diyelim ki ortalama 200 metrekarelik bir ev, 560 bin TL ediyor. Devlet ev sahiplerine en fazla 70-100 bin arası verdi. Geçmişte eski Bakan Özhaseki, açıklamada bulunmuş ‘Burada yaşayan insanlar tapusunu devlete versin, gitsin bize bıraksın. Biz burada tarihi ev yapacağız. Bedelini çıkaracağız, ev sahibinin de eski evine de bir bedel biçeceğiz. Aradaki farkı bize öderse ona ev vereceğiz” demişti. Farkı oradaki yurttaşın karşılayamayacağı bir miktar istiyorlar ki yurttaş caysın. Orada yaşayan insanların gelir düzeyi ortada. Düşünün 1-2 yıl önce bunu söylemiş.” şeklinde açıklama yapmıştı.

 

Haber Bilal Macit

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here