Diyarbakır Cezaevi’nde tutuklunun ayaklarının kırıldığı iddiası var

0
HDP Bitlis Milletvekili Celadet Gaydalı’nın İnsan Hakları İnceleme Komisyonu’na verdiği dilekçede, Diyarbakır 2 No’lu Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz kurumunda bulunan tutuklulara insanlık dışı muameleden bulunulduğunu belirterek, komisyonu inceleme yapmaya çağırdı.
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Bitlis Milletvekili Mahmut Celadet Gaydalı, Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan aralarında eski Hizan Belediyesi Eşbaşkanı İhsan Uğur’un da bulunduğu tutukluların zorla aynı cezaevi içinde açılan 2 No’lu Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumları’na sevk edilmesine ilişkin İnsan Hakları İnceleme Komisyonu’na dilekçe verdi. Gaydalı verdiği dilekçede, sevk sürecinde tutukluların kötü muameleye maruz kaldığını belirtti.
AYAKLARI KIRILDI İDDİASI
Dilekçede şu ifadelere yer verildi: “Hukukun ve en temel insan haklarının dahi gözetilmeyerek, kötü muamele ve şiddetin meşrulaştırıldığı 2 No’lu Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda, mahpuslar tek kişilik hücrelere alınarak yeniden cezalandırılmaktadır. Cezaevi yönetimi tek kişilik hücrede tutma nedeni olarak Covid-19 salgın hastalığı gerekçe gösterilmiştir. Oysaki mahpusların sevki esnasında bu hastalık göz önüne alınmamış, toplu olarak sevk gerçekleşmiştir. Korona virüsün cezaevini tarafından gerçekleştirilen kötü muameleyi meşrulaştırma aracına dönüştürmesi kabul edilemez bir durumdur. Öyle ki, korona virüsün yayılmaması hususunda hassasiyet gösterdiğini iddia eden cezaevi yönetimi, mahpusların en temel temizlik malzemelerini dahi yanlarına almalarına müsaade etmemiştir. Cezaevinde hala inşaat kalıntıları bulunmaktadır. Yine, bazı mahpusların, pijama takımları dahi verilmeyerek pantolonları ile uyumak zorunda bırakılmışlardır. Aynı zamanda mahpuslara ait gazete, bulmaca ve kitaplar haftalarca verilmemiştir.  Meydana gelen şiddet, hakaret ve kötü muameleyi protesto etmek amacıyla bazı mahpusların açlık grevine başladığı, greve müdahale etmek isteyen cezaevi yönetiminin şiddet kullandığı ve gerçekleşen şiddet ile bir mahpusun ayağının kırıldığı yönünde iddialar bulunmaktadır.
Yine ayağında platin olan ve tek başına yürümekte zorluk çeken bir mahpusun yürümek için kullandığı yürütecin elinden alındığı ve tek kişilik hücrede tutulduğu iddiaları bulunmaktadır. Tüm bu olaylar göz önüne alındığında, İnsan Hakları İnceleme Komisyonunun konu ile ilgili acilen inceleme yapmasını ve komisyon bünyesinde bulunan Tutuklu ve Hükümlü Alt Komisyonunun Diyarbakır 2 No’lu Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumunu incelemek üzere ziyaret gerçekleştirmesini arz ve talep ederim.”
Mezopotamya ajansı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here