Diyarbakır’da kayıp yakınları Sabah Oruç’un akıbetini sordu 

0

facebook sharing button
twitter sharing button
messenger sharing button

Kayıp yakınları, 1996’da Bismil ilçesindeki evinden çıktıktan sonra kendisinden bir daha haber alınamayan 17 yaşındaki Sabah Oruç’un akıbetini sordu.

 

Kayıp yakınları ve İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi’nin düzenlediği “Kayıplar bulunsun failler yargılansın” eyleminin 599. haftasında, 13 Şubat 1996 yılında Diyarbakır’ın Bismil ilçesindeki evinden çıktıktan sonra kendisinden bir daha haber alınamayan Sabah Oruç’un (17) akıbeti soruldu.

İnternet üzerinden yapılan açıklama konuşan İHD Diyarbakır Şubesi yöneticisi Derya Yıldırım, Sabah Oruç’un 1979 yılında Mardin’in Mazıdağı ilçesine bağlı Yukarıkonak köyünde doğduğu bilgisini paylaştı. Oruç’un, ilkokul mezunu olduğunu, Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde ikamet ettiğini, balıkçılık yaptığını ifade eden Yıldırım, 13 Şubat 1996 tarihinde evden çıkan Oruç’tan bir daha haber alınamadığını söyledi. O gün eve dönmeyince ailesinin telaşlanmaya başladığını dile getiren Yıldırım, “Sabah Oruç’tan haber alamayan aile, Bismil Cumhuriyet Savcılığına, İlçe Jandarma Komutanlığına ve İlçe Emniyet Müdürlüğüne başvurdu. Fakat Oruç’un akıbetine ilişkin hiçbir bilgi alamadı” dedi.

Olaydan yaklaşık bir ay sonra bazı görgü tanıklarının Sabah Oruç’un Bismil Tabur Komutanlığında tutulduğuna dair bilgisini hatırlatan Yıldırım, “Bu olay üzerine tekrar resmi kurumlara başvuran aileye gözaltında böyle birinin olmadığı söylendi. 17 yaşındaki Sabah Oruç’tan bir daha haber alınamadı” ifadelerini kullandı.

Etkin haber ajansı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here