• Per. Kas 26th, 2020

İMC Haber 24

Haber sokakta, haber yerde!

e-Okul şifresi skandalı! Öğretmen için 2 yıl hapis istemi!

Öğrencilerin e-Okul şifresini ele geçirerek notlarını değiştirdiğini daha önce birkaç kez duyduk. Ancak, bu kez yaşanan karmaşık olay bir öğrencinin mezun olmasına ve öğretmenin 2 yıla kadar hapis istemi ile yargılanmasına neden oldu.

Sabah Gazetesi’nden Dilek Yaman’ın haberine göre 2 Nisan 2019 tarihinde İstanbul / Fatih İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü‘ne bir ihbar yapıldı. Söz konusu ihbarda son sınıf öğrencilerinden Buse G.’ye ait olan notların, Fatih’te aynı lisede görsel sanatlar öğretmeni olan Muharrem V.’nin e-Okul şifresi kullanılarak değiştirildiği belirtiliyordu. Bu iddia sonrasında bir ön inceleme başlatıldı.

e-Okul şifresini ele geçiren öğrenci mezun oldu

Buse G.’nin ders notlarının çeşitli eğitim öğretim dönemlerinde sürekli olarak Muharrem V. tarafından değiştirildiği, bunun tesadüfi bir durum olmadığı, kısmen ihmal varsa dahi kasıtlı bir durum olduğu belirlendi.

Öğretmen ifadesinde konudan haberdar olmadığını belirterek şunları söyledi;

Okul idaresi tarafından notların eksik olduğu söylendi. O dönemde kendi telefonumda internet yoktu. Buse G. isimli öğrencim benim internetim var hocam diyerek kullana bileceğimi söyledi. Ben de telefonundan sınıfların notlarını giriş yaptım ve sistemden çıkış yaptım. Ancak öğrenci telefonuna şifremi kayıt edecek şekilde ayarlamış olduğunu düşünüyorum. Diğer derslere not girişi yapıldığını sonradan öğrendim. Notları ben değiştirmedim

 

Öğretmen hakkında ‘Görevi Kötüye kullanmak‘ suçundan dava açtı. Öğretmenin öğrencinin telefonundan not girişi yaparak, şifrenin öğrencinin eline geçmesine sebep olmasının ihmalkar bir davranış olduğu belirtildi. Öğretmenin şifresi ile Buse G.’nin notlarının değiştirilmiş olması ve bu şekilde öğrencinin mezun olmasının ihmali aşan kasti bir davranış olduğu, okul şifresini vererek notlarının değiştirilmesine neden olduğu vurgulandı. 2 yıla kadar hapsi istenen öğretmen ilerleyen günlerde Asliye Ceza Mahkemesi‘nde yargılanacak.

Yaşanan bu olay hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce öğretmen mi suçlu öğrenci mi? Yorumlarınızı bekliyoruz…

The post e-Okul şifresi skandalı! Öğretmen için 2 yıl hapis istemi! appeared first on Teknoloji Haberleri – ShiftDelete.Net.