Efrin’de Demografik yapı değiştirildi

20 Ocak 2018’de TSK ve ÖSO beraber Efrin’e harekat başlattı. 6 yıllık bu süreçte Efrîn’de olup biteni Efrin İnsan Hakları Örgütü Eşsözcüzü İbrahim Şêxo anlattı ‘Efrin’in demografik yapısı değiştirildi.’

2018 öncesi Efrin’de Kürt nüfusu yüzde 97’di. Harekattan sonra Kürt nüfusu yüzde 23’e düştü. Kürtlerin mallarını gasp ettiler, tecavüz ettiler, zeytinlerini çaldılar, zeytin ağaçlarını kestiler, sokakların adını değiştirdiler, her yere Türk bayrağı astılar. Türkçe, Arapça ile beraber Efrin’de resmi dil. Efrin’de alışveriş Türk lirasıyla yapılıyor, Suriye parası orda yasak. Telefonlar Türk şirketlerinin telefonları.

Efrin’deki halkımız sosyal, ekonomik, siyasal birçok açıdan sürekli bir tehlike altında. Efrîn’de Kürt olmak bile suç. Özerk Yönetim’in yanında olmayı bırak karşıtı olsan bile tutuklanabilirsin. Orada her şeyin kararını oraya sonradan yerleşen Araplar veriyor. Kürtlere zulüm ediyorlar, mallarına el koyuyorlar buna karşı Kürtler ne kendini ne de ailesini savunamıyor.

TSK 20 Ocak 2018 tarihinde Efrin’e havadan ve karadan saldırı düzenlerken, ona bağlı ÖSO’da saldırılarda yer aldı. 58 gün süren direnişin ardından Efrin TSK’nın konrtolüne geçti. Üzerinden 6 yıl geçmesine rağmen hala acılar ilk günkü gibi taze. Saldırıdan öncesinde nüfusunun nerdeyse tamamı Kürt olan Efrin’de şimdilerde Kürtler azınlıkta ve Efrin İnsan Hakları Örgütü Sözcüsü İbrahim Şêxo’nun deyimiyle ‘Efrin’de Kürt olmak bile suç’. Efrin kentinde, demografik yapıyı değiştirme politikaları devam ediyor. Bunun yanında taciz, tecavüz, gasp, işkence, fidye karşılığında kaçırılma ve katletme gibi birçok insanlık dışı uygulamaların yaşandığı kentin köy ve meydanlarının Kürtçe isimleri de değiştirildi. Nerdeyse Kürtlüğe dair her şey kentten silindi. Türk devletinin ve ona bağlı grupların Efrin’deki suçlarını kamuoyuna duyurmak için çalışan Efrin İnsan Hakları Örgütü Eşsözcüsü İbrahim Şêxo 20 Ocak 2018’den bu yana Efrin’de yaşananları anlattı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here