Emek ve Özgürlük İttifakı seçim startını verdi: ‘Büyüyerek değiştirmeye geliyoruz, mutlaka kazanacağız’

Emek ve Özgürlük İttifakı bileşenlerinin genel başkanları ve eş genel başkanları Kartal’daki ortak mitingde kürsüye çıktı. Ortak mesaj, “ittifak büyüyerek bu düzeni değiştirecek, mutlaka kazanacağız” oldu.

Emek ve Özgürlük İttifakı’nın Kartal Meydanı’nda düzenlediği mitingde, ittifak ortağı olan partilerin eş başkanları ve başkanları kürsüden halka seslendi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, savaşa, yoksulluğa, baskılara ve tecrit politikalarına “dur” demek için alanda bulunduklarını belirtti. Buldan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Aynı zamanda ‘jin, jiyan, azadî’ demek için buradayız. Doğa talanına, yaşam talanına, hukuk talanına dur demek için buradayız. Demokrasinin şehri güzel İstanbul’u, karanlığın merkezi yapmaya çalışan AKP-MHP rejimine karşı dur demek için buradayız. Bu daha başlangıç. 82 milyon insan bu havayı, bu rüzgarı hissedecek. Seçimlerde İstanbul bir kez daha kendisini ispat edecek. Bundan kimsenin kaygısı ve kuşkusu olmasın. 7 Haziran’da başlayan bir başarı hikayemiz var. İttifakımızla, dostlarımızla birlikte seçimlere damgamızı vuracağız.”

‘SEÇİM STARTINI VERİYORUZ’

“Seçimlerde İstanbul’da kazandık mı Türkiye’de kazandık demektir. İstanbul Amed’tir, Cizîra Botan’dır, Serhat’tır, Akdeniz’dir, Karadeniz’dir, Ege’dir. İstanbul HDP’dir. Bu meydan Mahirlerin, Kemallerin, İboların, Mazlumların, Orhan Doğanların, Berkin Elvanların, Musa Anterlerin meydandır. Bu meydandan seçimlerin startını veriyoruz. Sevgili arkadaşlar, hedefimiz daha da büyümektir. Bu ittifak daha da büyüyecek, bu düzeni mutlaka değiştirecek. Bunun için bu seçimler tarihi öneme sahiptir. Yapılacak olan seçimler aydınlık ile karanlık arasında yapılacak bir tercih olacaktır. Bu seçimler demokrasi ile faşizm arasında yapılacak bir tercih seçimi olacaktır. Bu seçimler, aynı zamanda AKP-MHP ittifakının fişini çekeceğimiz bir seçim olacaktır. Bu seçimler, onurlu bir barışın yolunu açacaktır. Bu seçimler savaş politikalarına, tecride son verilecek seçimler olacaktır. Bu seçim İstanbul Sözleşmesini geri getireceğimiz seçim olacaktır. Bir şey daha var, bu seçimler kendi cumhurbaşkanımızı belirleyeceğimiz bir seçim olacaktır. Şimdiden akşam demeden, gece demeden, Kürdü, Alevisiyle, Sünnisiyle, Ermenisiyle her birimiz çalışacağız, kazanacağız, başaracağız.”

SANCAR: MUTLAKA KAZANACAĞIZ

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar ise, ittifaklarının büyüyerek yoluna devam ettiğini belirtti. Emek ve Özgürlük İttifakı etrafında birleşen halklarla iktidarın savaş oyunlarına son vereceğini kaydeden Sancar şunları söyledi:

“Savaşa karşı barışın en güçlü ittifakını kuracağız. Her savaş, operasyon ekmeğimizden çalmaktır. Yoksul halkı daha da yoksullaştırıyorlar. Bu ülkenin geleceğini gasp etmek istiyorlar. Buna dur diyoruz. Hep birlikte savaşa hayır diyoruz. Değiştirmeye geliyoruz dedik. Seçimlerle birlikte hayatın her alanında mücadeleyi büyüteceğiz. Bu ittifakı genişleterek, demokrasinin merkezi haline getireceğiz. Bu ittifak demokratik cumhuriyet için geliyor. Geliyoruz, değiştirmeye geliyoruz. Savaşa karşı barışı, yalana karşı hakikati kurmak için geliyoruz. Kazanacağız, mutlaka kazanacağız. Bu güç bu ülkeyi demokrasiye ve barışa, emek ve özgürlük dolu geleceğe taşıyacak”

’20 YILDIR HALK SANA BOYUN EĞMEDİ, ŞİMDİ Mİ EĞECEK’

Mitingde ilk olarak konuşan Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP) Sözcüsü Juliana Göze oldu. “Ülkeyi bataklığa sürükleyenleri göndermeye söz veriyoruz” diyen Göze, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bizden çaldıkları ne varsa, geri alacağız. Söz bitti artık, saflar netleşti. Dibine kadar suça batmış bu faşist iktidar, kendi koltuğu pahasına halka savaş açmış. Ülkeyi çetelerle, mafyalarla, işçileri açlığa sürükleyip, patronlara rant yerleri ihya eden, neymiş hukuk onun iki dudağı arasındaymış, neymiş, seçim tarihini kendisi belirleyecekmiş. Seçimde hangi partilerin yer alacağını belirleyecekmiş. Neymiş, milyonların iradesi olan HDP’yi kapatacakmış. 20 yıllık iktidarında bu halk sana boyun eğmedi, şimdi mi eğecek?”

ÖZTÜRK: BU ÜLKEDE KÜRT SORUNU VARDIR

Emekçi Hareket Partisi (EHP) Genel Başkanı Hakan Öztürk, iktidarın Kürt halkına savaş açtığına işaret etti, “bu ülkede Kürt meselesi vardı” diyen Öztürk sölzerini şöyle sürdürdü:

“Bu ülkede bir Kürt meselesi var. Gelin bunu çözün dedik. Onlar gittiler ne yaptılar, Diyarbakır’da, Mardin’de, Şırnak’ta, Van’da ne yaptılar? Ne yaptılar, Selahattin Demirtaş’ı dört duvar arasına koydular. Bunu kabul eder miyiz biz? Kabul etmeyiz. ‘Suriye sınırını geçeceğiz’ dediler, ‘Irak sınırını geçeceğiz’ dediler. ‘Bir gece ansızın geleceğiz’ dediler. Savaşları bırak, Kürt halkıyla barış” dedi.

AKDENİZ: DİYARBAKIR’I YANINZA ALMADAN, İSTANBUL’DA ABLUKAYI KIRAMAZSINIZ

Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Ercüment Akdeniz, kayyım atamalarını hatırlattığı konuşmasında şöyle konuştu:

“HDP’ye atanan kayyımlar neyse İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne uygulanmak istenen aynı şeydir. Emek ve Özgürlük ittifakı olmadan, Diyarbakır’ı yanınıza almadan, İstanbul’da bu ablukayı dağıtamayız. Gelin birleşelim, bu ülkeyi birlikte özgürleştirelim. Tek adam yönetimini, çete, mafya düzenini bizler göndereceğiz. Halk gönderecek, halk birden büyüktür. Burada dipten gelen bir dalga var. Bu dalgaya kulak verin. Grev yasağını dinlemediler işçiler, Erdoğan’ın kararını dinlemediler ve kazandılar. EYT’liler uzun süre mücadele ettiler ve kazandılar. Adana’da saya işçileri, Amed’te fırın işçileri, gıda sektöründeki işçiler ayakta. Birleşe, birleşe geliyoruz”

Emek ve Özgürlük İttifakı’nın kendi adayını çıkaracağını belirten Akdeniz, on binlere dönerek, “Bu yetkiyi Emek ve Özgürlük İttifakı’na veriyor musunuz?” diye sordu.

KAYAOĞLU: DUR DEMEZSEK BU FAŞİST ABLUKA BÜYÜYECEK

Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF) Sözcüsü Barış Kayaoğlu, mevcut AKP ve MHP iktidarının, kendisinden olmayan tüm farklılıkları “damgalayıp” ötekileştirdiğini söyledi. Kayaoğlu, “İktidarın faşist politikalarının bir yansıması olarak HDP’nin hazine hesaplarına bloke konuldu. Hep birlikte bu gidişata dur demezsek, bu faşist abluka her geçen gün büyüyecek. Parlamentoda 2023 bütçe görüşmelerinde işçiler emekçilerden alıp zengine verdiler. Savaşa yatırım yaptılar. Bıçağın keskin ucunu dar gelirliye, işçiye, emekçiye ödetmeye çalışıyorlar. Biliyoruz sahip oldukları servet, bizden çaldıklarıdır, işçi ve emekçiden çaldıklarıdır. Bu soygun düzenine, bu zulüm çarkına dur diyeceğiz. Daha adil bir dünyada yaşayabiliriz. İşte Emek ve Özgürlük ittifakı bunun en güzel örneğidir. Daha da önemlisi artık sermaye partileri arasında tercih yapmaya mecbur değiliz. Tüm sorunlarımızı aşabiliriz. Bu yolda birlikte yürüyeceğiz, birlikte başaracağız” şeklinde konuştu.

Bu haber Artı Gerçek’ten alınmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here