EMEP:Basın ifade özgürlüğü için mücadele etmeye, halkın haber hakkını savunmaya devam edeceğiz

Emek Partisi Halkın haber hakkı için sendikaları ve demokratik kamuoyunu ortak ses vermeye çağırıyoruz.

Emek Partisi (EMEP), 11 gazetecileri dönük gözaltılara dair açıklamasında öperasyonların Kürt sorununa yaklaşımının bir yansıması olduğu belirtilerek “Tarih boyunca gerçekler açığa hep çıkmış, basın susmamış gazeteciler sinmemiştir. Demokrasinin bir ifadesi olan basın ifade özgürlüğü için mücadele etmeye, halkın haber hakkını savunmaya devam edeceğiz. Basın ve basın mensupları üzerindeki baskıları, operasyonları, gözaltı ve tutuklamaları kınıyoruz” denilerek, gazetecilerin serbest bırakılması çağrısı yapıldı.

Emek Partisi tarafından yapılan açıklama şöyle:

“İki gündür farklı medya kuruluşlarında çalışan gazetecilere yönelik operasyonlarda gözaltına alınan gazeteci sayısı 11’e ulaştı. Siyasi iktidarın baskı politikalarından tüm muhalifler nasibini alırken Kürt siyasetçilere ve gazetecilere daha özel uygulamalara maruz bırakılmaktadır.

İktidarın Kürt sorununa yaklaşımının bir yansımasıdır aslında bu operasyonlar, gözaltılar ve tutuklamalar. Sansür yasasının Amasra maden ocağında yaşanan işçi cinayetinde gerçeklerin perdelenmesi için nasıl uygulandığına tanıklık ettik. Bir taraftan sansür yasası gibi düzenlemeler, halkın haber alma hakkının, gerçeklerin halka ulaştırılması çalışmalarının üzerinde Demokles’in Kılıcı misali sallanırken, diğer taraftan gözaltı, tutuklama, yargılama, cezalandırma yoluyla iktidar gerçeklerin halka ulaşmasını engelleyebileceğini, basını susturabileceğini, basın mensuplarını sindirebileceğini sanıyor ama yanılıyorlar. Tarih boyunca gerçekler açığa hep çıkmış, basın susmamış gazeteciler sinmemiştir.

Demokrasinin bir ifadesi olan basın ifade özgürlüğü için mücadele etmeye, halkın haber hakkını savunmaya devam edeceğiz. Basın ve basın mensupları üzerindeki baskıları, operasyonları, gözaltı ve tutuklamaları kınıyoruz.

Halkın haber alma hakkı için başta sendikaları ve demokratik kamuoyunu ortak ses vermeye çağırıyoruz.

Gözaltına alınan ve tutuklanan gazeteciler derhal serbest bırakılmalıdır.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here