Erdoğan: ABD’yle harekât merkezinin kurulmasıyla, güvenli bölgede süreç başlayacak

0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye’de güvenli bölge konusunda ABD’yle mutabakata varıldığını ve ABD’lilerle harekât merkezinin kurulmasıyla, buradaki sürecin başlayacağını söyledi.

Erdoğan, Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy ile yaptığı ortak basın açıklamasında, konunun sorulması üzerine “Üç günlük bir görüşme periyodu oldu ve bu görüşmeler gerçekten olumlu bir istikamette devam etti. “dedi.

Görüşmelerin yine süreceğini aktaran cumhurbaşkanı, “Ancak şimdi bir adım atılıyor. tarih vermeyeceğim, şimdi Aamerikalılar ile birlikte bir harekat merkezinin kurulması kararı verildi, bu harekat merkezini kurmak suretiyle buradaki süreç başlatılacaktır. Dolayısıyla adım atıldı mı atılmadı mı bu soru cevabını buluyor, demek ki adım birlikte atılıyor. Burada aslolan Fırat’ın doğusunda bu adımın atılması meselesiydi ve bu da şimdi amerikalılarla birlikte gerçekleştiriliyor. ” diye konuştu.

Erdoğan ayrıca, Kırım’ın Rusya tarafından ilhakı konusunda “tadımadık, tanımayacağız” ifadelerini kullandı.

3 gündür Ankara’da bulunan ABD askeri heyeti ile Türkiye’den askeri heyetin güvenli bölge üzerine yaptığı görüşmeler tamamlanmasının ardından,. Savunma Bakanlığı (MSB), yaptığı açıklamada “Güvenli bölge tesisinin ABD ile birlikte koordine ve yönetimi için Türkiye’de müşterek harekât merkezi kurulmasına” karar verildiği bilgisi yer almıştı.

Kaynak: BBC

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here