Erdooğan’ın ‘Tahıl sevkiyatı başlayacak’ açıklamasından ardından Rusya Erdoğan’ı önce yalanladı sonra doğruladı

Erdooğan’ın ‘Tahıl sevkiyatı başlayacak’ açıklamasından sonra Kremlin’den “Rusya’nın katılımı askıda” yanıtı geldi. Birkaç dakika sonra ise Rusya Savunma Bakanlığı “Anlaştık” açıklaması yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bugün saat 12’den itibaren sevkiyatın devam edeceğini açıkladığı tahıl anlaşmasına ilişkin Moskova yönetiminden peş peşe açıklamalar geldi. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, “Tahıl anlaşması konusunda Türkiye ile temas halindeyiz ancak şimdilik Rusya’nın katılımı hala askıda” dedi. Rusya Savunma Bakanlığı ise, Rusya’nın anlaşmaya katılımının yeniden başlayacağını duyurdu. 

Bakanlık açıklamasında, “”Rusya Federasyonu şu an için alınmış olan garantileri yeterli görmektedir ve Ukrayna limanlarından tahıl ve gıda ürünlerinin güvenli bir biçimde çıkarılmasını içeren anlaşmanın uygulanmasına yeniden başlayacaktır” denildi. 

Bugün TBMM Grup Toplantısı’nda açıklamalarda bulunan Erdoğan, şu ifadeleri kullanmıştı: “Sayın Putin ile yaptığımız görüşme üzerine Sayın Şoygu, Sayın Akar’ı arayarak bugün saat 12’den itibaren tahıl sevkiyatının devam edeceğini açıkladı. Öncelikle Afrika’nın fakir ülkelerine bu koridoru işletecek, Cibuti, Sudan’ı ele almayı tavsiye etti, bunu da yapacağız.” 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here