Esad, Kuzey Suriye/Rojava İçin “Yerel Yönetim” Teklifi Sunacak

0

Beşar Esad’ın rejimi, 2012’nin Suriye Anayasası çerçevesinde kuzeydoğu Suriye bölgelerinin yönetimi ve geleceği ile ilgili olarak kendi kendini yönetme temsilcilerine bir “yerel yönetim” projesi başlattı.

Yönteme göre, Suriye Halk Partisi Genel Sekreteri ve rejim parlamentosu üyesi Şeyh Nawwaf Trad Al-Mulhem, Al-Watan gazetesine yaptığı açıklamada: Qamishli’deki Cumartesi toplantısının, Kürt, Arap ve Suriye kişilikleri ve kuvvetleriyle ülkedeki kuzeydoğusundaki Cumartesi toplantısının bir önceki “eşgüdüm toplantıları” sonrasında geldiğini söyledi.

Al-Mulhim, Kürt kuvvetlerinin temsilcilerinin “Suriyeliler, her Suriyeli birey gibi haklara sahip olduklarını ve anavatanın kendileri ve diğerleri hakkında da görevleri olduğunu” belirtti.

Al-Mulhim’a göre, Kürt katılımcılar şunları söyledi: “Biz ayrılıkçı değiliz, Suriye sınırlarını koruyoruz ve ülkenin kuzeydoğusunu terörizmden temizledik, şehitlerle savaştık ve teklif ettik.

Heyeti, diğer tarafın yerel yönetim projesiyle ilgili bir cevaba dokunduğunu belirten bir soruya cevaben Al-Mulhim, şunları söyledi: Heyetin, öz yönetimin temsilcileriyle yaptığı görüşmede, Al-Mulhim şöyle devam etti: “Bugün, yerel yönetim ile özyönetim arasındaki noktaları tartışmak için oturmadık, ancak bunu sunduk ve bu bizim programımız ve biz anlaştık. Olumlu hususları yerel yönetimde ve öz yönetimde ise ve aramızda kalıyorsa, aramızda aynı fikirde olduğumuz ve Suriye hükümetine sunacağımız bir makale olacak.

El Mulhim, yerel yönetim projesinin “2012’nin Suriye anayasasında bulunan aynı proje olduğunu” belirtti.

Ve yerel yönetim projesinde öz-yönetimi kabul etme olasılığı üzerine Melhem, “en küçük detayları bizimle görüşmelerini kabul ettiklerini, çekincelerini ve ne istediklerini, tartışma isteklerini belirttiklerini” doğruladı.

Rejimin parlamentosu üyesi, özyönetimin Suriye rejiminin hükümeti ile toplantı yapmaktan ve adanın geleceğini Suriye Arap Cumhuriyeti topraklarında tartışmaktan çekinmediğini belirtti.

Al-Mulhim, “ulaşılan en önemli şeyin, ayrılıkçı olmadıklarını, Suriye Arap Cumhuriyeti’nin koruyucuları olduklarını ve Suriye topraklarının her santiminin koruyucularının olduğunu ve Suriye egemenliğine hevesli olduklarını açıkladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here