Esad: Suriye’de Türk askerleri Türkiye’nin çıkarları için değil, Erdoğan’ın ideolojisi için ölüyor

0

Suriye haber ajansı SANA, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın Russia 24 haber kanalına verdiği özel röportajın metnini yayınladı. Esad başta Türkiye ile olan ilişkileri olmak üzere bölgedeki sorunları ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

 

Çatışma halindeki Türkiye ile Suriye ilişkilerine değinen Rus gazeteci Esad’a, “2011’den önce Erdoğan sizden için ‘kardeşim’ diyordu, üstelik aileleriniz de yakındı. Neler oldu da bugün bu duruma geldiniz?” sorusunu yönelti.

Esad verdiği cevapta, “Arap Bahari öncesinde Türkiye ile siyasi ve ekonomik ilişkilerimiz oldukça iyiydi. Ayrıca askeri ve güvenlik alanlarında da ortak çalışmalarımız vardı. Türkiye’ye karşı herhangi bir düşmanca tavrımız olmamıştı. Ancak o dönemde Müslüman Kardeşlerin ideolojisi, Erdoğan’ın aracıyla sadece Türkiye’de yönetimdeydi. Erdoğan da bütün Suriye politikasını bu ideoloji üzerinden yürütmeyi karar verdi” diye konuştu.

Suriye’de neden Türk askerleri ölüyor? Bunun bir açıklaması yok’

Türkiye’nin Suriye’de çatışmalara katılmasına ilişkin Esad, “Türkiye neden Suriye’de savaşıyor? Neden Türk askerleri ölüyor? Bunun bir açıklaması yok. Erdoğan bile Türklere, neden Suriye’ye asker gönderdiğini açıklayamıyor. Suriye’de Türk askerleri, Türkiye’nin çıkarları için değil sadece Erdoğan’ın bağlı olduğu Müslüman Kardeşlerin ideolojisi için ölüyor” ifadelerini kullandı.

Esad sözlerine, “Türk-Suriyeli evlilikleri var, aileler var. Suriye ve Türkiye’nin ortak çıkarları var. Türkiye’de çok sayıda Suriye kökenli insan var, Suriye’de ise çok sayıda Türk kökenli insan var. Karşılıklı kültür alışverişi tarihe dayanıyor. Bu nedenle onlarla bizim aramızda ciddi anlaşmazlıkların olması mantıklı değil” ifadelerini ekledi.

Haber Bilal Macit

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here