Eşbaşkan Sara Kaya’ya 16 yıl hapis

0
Tutuklu Nusaybin Belediye eski Eşbaşkanı Sara Kaya’ya, 3 yılı aşkın bir süredir yargılandığı davadan 16 yıl hapis cezası verildi
Mardin’in Nusaybin ilçesinde, 13 Ocak 2017 tarihinde evine yapılan baskınla gözaltına alındıktan sonra tutuklanan ve yerine kayyım atanan Nusaybin Belediyesi eski Eşbaşkanı Sara Kaya’nın yargılandığı davanın 17’nci duruşması görüldü.
Mardin 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, “Devletin Birlik ve Bütünlüğünü Bozma” iddiası yargılanan Sara tutuklu bulunduğu Tarsus T Tipi Kapalı Cezaevi’nden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. Sara’nın avukatları da duruşma salonunda hazır bulundu.
Kimlik tespiti ile başlayan duruşmada ilk önce avukatlar savunma yaptı. Avukatların ardından söz alan Sara, tahliyesini ve beraatini talep etti.
Savunmaların ardından 5 dakika ara veren mahkeme daha sonra kararını açıkladı.
Mahkeme heyeti Sara’nın “kamu malına zarar verme” ve “örgüt propagandası yapma”  suçundan beraatine, “halkı kin ve düşmanlığa itmek” suçundan 2yıl, “Görevini kötüye kullanmak”tan 6 ay  ve “örgüt üyesi olma” suçundan 13 yıl, toplamda ise 16 yıl hapis cezası verdi.
Avukatlar karara itiraz ettikten sonra dosyayı yargıtaya göndereceklerini ifade etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here