• Cum. Kas 27th, 2020

İMC Haber 24

Haber sokakta, haber yerde!

Evden çıkamayan yurttaşlara yardım dağıtan HDP’ye valilik engeli!

DİYARBAKIR – Koronavirüs salgını nedeniyle evden çıkamayan yurttaşlara yardım götüren HDP’liler, Diyarbakır Valiliği’nin kararıyla engellendi.
İçişleri Bakanlığı tarafından 22 Mart günü 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı olan yurttaşların sokağa çıkmalarına yasak getirilmesinin ardından Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır il ve ilçe örgütleri, evlerinden çıkamayan ve bakıma muhtaç yurttaşların evlerini tespit ederek, bu kişilerin ihtiyaçlarını gidermek için çalışma başlattı.
HDP’nin dayanışma için yaşlılara ve bakıma muhtaç kişilere yönelik yardımları, Diyarbakır Valiliği tarafından yasaklandı.
Valilikten yasak!
 HDP Kayapınar İlçe Eşbaşkanı Besile Narin, dün sabah saatlerinde Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube tarafından arandığını ve valiliğin yapacakları yardımlara izin vermediği bilgisinin aktarıldığını söyledi. Besile, şunları söyledi: “Emniyetten arandım ve bana, evine gidip yardım yaptığımız kişinin de hayatını riske attığımız söylendi. Oysa biz mahallelere, evlere önlemlerimizi alarak gidiyoruz. Maske ve eldiven takarak ihtiyaç sahibi olan yaşlıların ihtiyaçlarını belirlemek üzere çalışma başlattık. Daha sonra onlara gerekli yardımları yapacaktık. Ancak çalışmamızın valilik tarafından yasaklandığı söylendi.”
Kendisine telefon ile ulaşan polislerin, “Gerekli yardımları güvenlik güçleri yapar” dediklerini aktaran Besile, böyle zor günlerde dayanışma içinde olmanın hayati önem taşıdığını, ancak çalışmalarının her fırsatta engellendiğini belirterek, valiliğin engelleme kararına tepki gösterdi.
Haber Bilal Macit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir